Vizyon

 

“Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. Başarı ise ‘başaracağım’ diye başlayarak sonunda ‘başardım’ diyenindir.”

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Hiçbir başarının tesadüfe dayanmadığı bir dünya gerçeğinden yola çıkarak başlamak istiyorum. Şimdi sen bunu okurken belki de katılmadın bu fikre. Kafanı kurcalayan bazı istisna durumları taradın hızlıca zihninde. Emin ol ben de çok defa “acaba” ikileminden geri döndüm son anda. Ama gerçek bu. Genelde başarı, başarmak istemek fikriyle mayalanmış planlı bir çalışmanın ürünüdür. Her ne kadar emeksiz yemenin zulmetini tadarak topluma, insanlığa yanlış örnek olmuş birileri varsa da etrafta. Ben yine de aynı cümleyi altını çizerek bir kez daha belirtmek istiyorum. Hiçbir başarı tesadüf değildir.

Başarmak bir yoğunlaşma eyleminin ürünüdür ve bunun için çeşitli motivasyonlar ileri sürülebilir. Kimileri için para, şan, şöhret, mevki veya makam birer motivasyon aracı olabilirken kimileri için ise sadece başarmanın verdiği haz bile yeterli olabilir. Ancak hiç başarmak istemeyen birisinin başardığı da görülmüş şey değildir.

Fikrimce, çalışıp kazanmak ve hak ettiğini ağız tadı ile tüketmek en güzeli. Benim motivasyonum öncelikle para değil. Yeni şeyler öğrenmek, yeni bir öğrenme alanında keşfe çıkmak çok daha heyecan verici. İnsan öğrendikçe değerli hisseder kendini. Kendini keşfetmek yeni şeyler öğrenmek yeni yeni yetkinlikler kazanmak değerli kılar insanı…

Klavuzu doğru olanın varacağı yerde doğrudur. Bu sebeple insan öncelikle üretmek bilgeliği ve potansiyelleri ile donatılmış bir varlıktır. Buradan hareketle üretmek oldukça keyif verici bir eylemdir.

Yeni bir şeyler ortaya koymak, faydalı bilgiler öğrenip, bu bilgiler ışığında insanlara ve dünyaya faydalı olmak da güzel bir histir.

İlkeler ve Prensipler

Hoş bir agrostiş yapma gayreti ile kısa tuttuğum vizyon ve ilkeler listem elbette bu kadar kısa değil ancak belki hızlı bir bakış için başlangıç niteliğinde kavramları paylaşmış oldum.

Evet tasarım veya hangi çalışma olursa olsun öncelikle yapana da kullanana da zevk vermelidir. Zarif dokunuşlar taşımalıdır. Esnek nüanslar içermelidir. Ancak, mutlaka kapsamlı bir değerler bütününü ortaya koyabilmelidir.

Üretimde olmazsa olmaz felsefem Kaizen‘dir. Merak edenler buradan bilgi alabilirler. Yaptığımız çalışmalar herzaman daha da iyileştirilebilir, geliştirilebilir. Bu sebeple iyinin daha iyisine sahip olabilmek için çalışmaktır bakış açım. Sürekli durmayan bir devinim içerisinde olan doğa ve bütün canlılar gibi gelişmek, geliştirmek gerekiyor kendimizi. Yani güncelleme kaçınılmaz, evrilmek bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Ancak en başında da söylediğim gibi biz istiyorsak, yoksa ilk şart yerine getirilmez ise gerisinin hiçbir anlamı olamaz.

Tasarım Aşkına

Yeni şeyler tasarlamak keyif verici gelir bazı insanlara. Benim için de öyle. Aslında tasarım benim için bir iş değil, büyülü bir dünyaya yaptığım gizemli ve heyecan verici bir yolculuk. İnsan bir işi çok severek yaptığı zaman buluyordur gerçek huzuru.

Benimle çalışmak, çözümlerimi dinlemek isterseniz hemen iletişime geçebilirsiniz.