Sanal Kütüphane

Savan Nedir?

Savan Nedir?

Savan, bolca ağaç ve çalıdan oluşan yeşil alanlara verilen addır. Savan bölgesinde ağaç yoğunlu kuraklığa bağlı olarak bölgesel değişiklikler göstererek azabilir ve yerini çalılara ve otlara bırakabilir. Savan ağaçlarla, çalı ve otların beraberliğinden oluşan bitki örtüsünün adıdır. Aynı isimle bir iklim türü vardır. Dünya üzerinde 100 ile 20enlemleri arasında kalan bölgelerde görülen iklime Savan İklimi denir.

Savan iklimi yılın 6 ayı yağışlı geri kalan 6 ayı ise kurak geçen düzensiz yağış rejimine sahip bir iklim tipidir. Savan ikliminde yağışlar daha çok yaz mevsiminde düşerken kışlar kurak geçmektedir.

Savan ikliminin tipik ağacı Şemsiye şekilli ağaçtır. Bu ağaçların alt kısmında çalı türleri, bunlarında altında ise ot toplulukları geniş yer tutar.

Savan İklimi Yağış ve Sıcaklık Grafiği – İncelemek için bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Savanların çoğu, tropik bölgelerde çöller ve yağmur ormanları arasındadır. Afrika’nın beşte ikisinden fazlası, Avustralya, Hindistan ve Güney Amerika’nın büyük kısmı savanla örtülüdür.

Savan Nedir?

Savanlar, hem kurak hem de yağışlı olan bölgelerde yetişir. Savanlardaki ağaçların büyümesi yaklaşık beş ay kadar süren kurak mevsimlerde yavaşlar. Kurak mevsim başladığında çimenlerin büyümesi durur, kahverengiye dönüşür ve birçok ağacın yaprağı dökülür. Sadece kuraklığa en dayanıklı ağaçlar ayakta kalmayı başarır. Savanların çoğu çalılıklar hâlinde büyür. Baobap ağacı, akasya ve çam en yaygın savan türlerine örnektir.

Savan Nedir?

Savanlarda çok çeşitli hayvanlar yaşar. Bunlar, zebralar, antiloplar, kemirgenler, kuşlar, sürüngenler ve böceklerdir. Bu hayvanların ve bitkilerin birlikte oluşturdukları bu sisteme Savan Biyomu adı verilir.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı