Sanal Kütüphane

Rik’a Hattı Nedir?

Rik’a Hattı

Osmanlıca çabuk ve kolay yazma ihtiyacından doğan rik’a hattı; “Harekesiz olup dîvânî yazısındaki harflerin biraz daha kısılarak şekillerinin sadeleştirilmesinden ve kavis meyillerinin azaltılıp harekette sür’atin çoğaltılmasından ibaret yazı” şeklinde ta’rîf edilmiştir.

Kim tarafından ne zaman ortaya konulduğu kesin olarak bilinmeyen rik’a hattı, 19. asırda Bâb-ı Âlî Kalemi‘nde gelişmiş, Osmanlı’nın resmî yazısı hâline gelmiştir.

Rik’anm iki çeşidi vardır: Birincisi, Bâb-ı Âlî Rik’ası; diğeri, İzzet Efendi Rik’asıdır. Bâb-ı Alî Rik’ası, tezyînden çok, sür adi not tutma gayesiyle, devlet makamlarında kullanılan günlük el yazısıdır. İzzet Efendi Rik’ası ise, sür’atli not tutmaktan, günlük yazışmalarda kullanılmaktan ziyade, rik’a hattının san’ at yazısı haline gelmiş çeşididir.

Rik’a yazısı hafif sola meyilli olarak yazılır ve kelimenin son harfi satıra oturtularak mistarı oluşturulur. Ancak kelime sonunda bulunduklarında ha, ayın, mim gibi harflerin zâid kısımları satır çizgisinin altında kalır. Bu yazıda güzelliği yakalayabilmek için harflerin aralarındaki tenasübe özellikle dikkat etmek gereklidir.

Rik'a Hattı Harfleri

Kaynak: Hayrat Vakfı

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı