İklim Nedir?

İklim Nedir?

İklim ile Hava Durumu Arasında Ne Fark Vardır?

Havanın gün içindeki değişiklileri Hava Durumu kavramı ile tanımlanmaktadır. Yeryüzünün herhangi bir bölgesindeki hava olaylarının (Nem, yağış, sıcaklık, rüzgar vs. gibi) uzun yıllar ortalaması ise İklim kavramı tanımlanır.

İklim, hava tipinin uzun bir süre boyunca nasıl olduğunun ifadesidir. Sıcak ve soğuğun, ıslak ve kurunun mevsimsel şekli 30-50 yılın ortalamasına göredir. İklim, her bölge Güneş tarafından aynı şekilde ısıtılmadığı için yeryüzünde değişiklikler gösterir.

Ekvator en fazla ısı alan yerdir. Rüzgârlar ve okyanus akıntıları ısıyı, Dünya çevresinde taşır. Dört tip iklim vardır: Tropikal, çöl (kurak), ılıman ve kutup. Dünyanın değişik bölgelerinde değişik iklim özellikleri vardır. Bazı bölgeler yüksek miktarda yağış alırken diğerlerinde kuraklık olabilir. Bir yıllık süreç içerisinde bir bölgenin iklimi mevsimlere göre şekil değiştirir.

Kuzey Amerika’daki Rocky Dağlan gibi dağlar yükseltilerinden dolayı tipik Alp Dağları’na özgü bir iklime sahiptir.

Dünyanın şekli yani enlem etkisi başta olmak üzere yerel etkenleri de göz önünde bulundurduğumuzda dünyanın her tarafı eşit miktarda ısınmaz. Hal böyle olunca dünya üzerinde farklı sıcaklık, nem ve yağış değerleri ortaya çıkar. Ayrıca karasallık-denizellik, rüzgârlar, okyanus akıntıları, bakı, bitki örtüsü giib etkenleri de hesaba kattığımızda dünya üzerinde gerek dar gerekse geniş alanlarda hakim olan karakteristik  özellikleri olan iklim türleri ortaya çıkar. Geniş alanlarda etkin olanlara Makro (Klima) İklim, dar alanlarda etkili olanlara Mikro İklim adı verilir.

Dünya Üzerindeki Makro İklim Türleri

  • Ekvatoral İklim (Tropikal İklim)
  • Savan İklimi (Subtropikal İklim)
  • Muson İklimi
  • Akdeniz İklimi
  • Çöl İklimi
  • Karadeniz İklimi – Ilıman Okyanusal İklim
  • Karasal İklim – Sert Karasal İklim
  • Tundra İklimi
  • Kutup İklimi

Daha fazla bilgi için Makro İklim Etki Alanları haritalarını bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Mikro İklim Alanları

Örneğin Doğu Anadolu Bölgesi’nden farklı özellikler gösteren Iğdır ve çevresi, Karadeniz Bölgesi’nden nispeten daha farklı özellikler gösteren Rize çevresi birer mikro iklim alanıdır. (Mikro Klima)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir