Sanal Kütüphane

Bataklık Kömürü Nedir? Nasıl Oluşur?

Bataklık Kömürü Nedir? Nasıl Oluşur?

Bataklık kömürü, uzun yıllar boyunca bataklıklardan toplanan ve kısmî olarak çürümüş bitki artıklarıdır. Ayak otu, sazlık, hasır otu ve yosun gibi suda ve kısmi olarak suda yaşayan bitkilerin yavaş­ça çürüyen katmanlarından oluşur.

Kurutulmuş bataklık kömürü, kömür ve petrol sıkıntısı çekilen bölgelerde kullanılır. Örneğin, İrlanda’da, bataklık kömürü elektrik üre­timinde kullanılan ana yakıttır. Kurutul­muş bataklık kömü­rü, karışık samana benzeyen sarı kah­verengi maddeden, kahverenginin daha derin tonlarına ve kahverengi kömür gibi görünen yoğun maddeye kadar çeşitlilik gösterir. Bazı bataklık kömürleri hâlen elle kazılır ve yığın hâline getirilir. Siyah bataklık kömürü gübre olarak kullanılır. Tüylü kahveren­gi bataklık kömürü paketleme mad­desi olarak ve hayvan döşeği olarak kullanılır. Bataklık kömürünün ana cinslerinden biri, sfagnum yosununun bir türevi olan yosun kömürüdür; tarımda kümes hayvan­larına ve ahırlarda döşek yapmak için ayrıca saman olarak ve toprağı arıtan bir madde olarak kullanılır.

Bataklık kömürü, sıkıştırılmış bitki mahsulünden, kömürün şekillenmesine geçişin ilk evresidir, ilk kömür 350 milyon yıl önce oluşmuştur ve bu süreç hâlen bataklıklarda devam etmektedir.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı