Makaleler

TBMM Halk Günü Ziyaret Uygulaması

TBMM Halk Günü Ziyaret Uygulaması

Cumartesi Günleri TBMM Halk Ziyaretlerine Açıldı

Halk Günü Ziyaret Uygulaması Sayesinde TBMM Ziyaretçileri İle Buluşuyor

Günlerden cumartesi… Meclis önündeyiz. 16 Mart’ta başlayan ‘halk günü’ uygulamasıyla rehberler eşliğinde TBMM’yi geziyoruz. Siz de Türkiye’nin birçok ilinden gelen binlerce kişi gibi turuncu salonu merak ediyorsanız bir cumartesi gününüzü Meclis’e ayırın.

Tüm ziyaretçiler dört numaralı basın kapısından Genel Kurul salonuna alınıyor. Ziyaretçiler, salonu, sadece basın locası ve ziyaretçi locasından izleyebiliyor. Salon, koltukların renginden dolayı alabildiğine turuncu. Gruptaki çocuklar hayranlıkla etrafı izliyor. Büyükler cep telefonlarıyla çocuklarının fotoğrafını çekme telaşında. Kısa bir karmaşanın ardından herkes koltuklara oturuyor. Sessizlik sağlanınca rehber Sami Aksun, TBMM Genel Kurul salonunu tanıtmaya başlıyor. Önce binanın tarihi ve yapım süreciyle ilgili bilgi veriyor, ardından genel kurulda hangi bölümün kime tahsis edildiğini ve ne işlev gördüğünü anlatıyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) mevcut binası 1961 yılından beri faaliyette. Ancak çoğu vatandaş TBMM’yi televizyonlardan seyretmekle yetiniyor. Haliyle iç tüzük, genel kurul, kanun hükmünde kararname, torba yasa, üye tam sayısı, yasama dönemi gibi kavramları medyadan duyuyor, okuyor. Bu yıla kadar birçok prosedür yerine getirilerek adım atılabilen Meclis’e 16 Mart 2013’te başlayan ‘halk günü’ sayesinde isteyen herkes kimliğiyle girebiliyor. TBMM’yi merak eden binlerce kişi, bu uygulama sayesinde temsilî demokrasinin Türkiye’deki sembol mekânını görme imkânı buldu. Cumartesi günleri Genel Kurul çalışmadığı için milletvekilleriyle görüşemeseler de vatandaşlar Meclis’i görmekten memnun. Biz de halk gününde Meclis’i gezerek, gözlemlerimizi paylaşalım istedik.

Günlerden cumartesi… Millet iradesinin tecelli ettiği görkemli binanın önündeyiz. Dikmen Kapısı’nda görevli polise ‘halk günü’ için geldiğimizi söylüyoruz. X-ray cihazının bulunduğu kapıyı işaret ediyor. Çantamızı banda bırakıp, karşıya geçiyoruz. Meclis bahçesindeyiz. Dar bir yoldan geçip, merdivenlerden çıkarak ziyaretçi salonuna giriyoruz. Görevli polis, çantamı kontrol edip, üzerimi arıyor. Salonda Meclis’in Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler birimi görevlileriyle buluşup, gezi usulleri hakkında bilgi ediniyoruz. Her saat başı tur var. Grup halinde gelecekler istedikleri saati önceden bildirip, randevu almak zorunda. Bireysel gelenler ise en yakın tura katılıyor. Saat 14’teki tur için 614 numaralı giriş kartımı alıyorum. Erken gelenler sandalyede oturup bekliyor. Salonda ücretsiz sıcak içecek ikramı var. Yürüme engelli ziyaretçiler için tekerlekli sandalye, görme engelliler için ise Braille alfabesiyle yazılmış harita mevcut. Yabancı konuklar içinse İngilizce, Japonca ve diğer bazı dillerde rehberlik hizmeti veriliyor. Gezi saatimiz geliyor ve tur başlıyor.

Genel Kurul tanıtımı bittikten sonra bireysel ziyaretçilerle grup halinde gelenler ayrılıyor. Gruplara Sami Aksun rehberlik ederken, bireysel gelenleri Canan Ünal gezdiriyor. Şeref kapısından dışarı çıkıp tören alanını görüyoruz. Daha sonra muhalefet milletvekillerine tahsis edilen kulisleri geziyor, iktidar milletvekili kulislerinin yerini öğreniyoruz ve gezimiz tamamlanıyor. Turun sonunda katılımcılara TBMM Başkanı Cemil Çiçek imzalı ‘ziyaret beratı’ takdim ediliyor. Bizimle aynı gün gelenler arasında İzmir, Bursa, İstanbul, Kayseri, Konya, Denizli, Çankırı, Hatay ve Sakarya gibi birçok farklı şehirden ziyaretçi var.

İstanbul’dan gelen Yusuf Kulaber (42), eşi, iki çocuğu ve birkaç yakınıyla birlikte Meclis’in yolunu tutmuş. Yusuf Bey, ilk defa Meclis’in içini görme imkanı bulmuş. Genel Kurul salonunun televizyonda daha büyük göründüğünü dile getiren Kulaber, “Meclis’i merak ediyorduk. Halk günü uygulamasını duyunca gezelim istedik. Meclis’i yakından tanımak ayrı bir deneyim oldu.” diyor. Kulaber, çocukları Sümeyye (10) ve Abdüssamet (8) için de öğretici bir gezi olduğunu ifade ediyor.

Halk gününde 5 bin 400 kişi Meclis’i gezdi

TBMM’de halk günü uygulaması 16 Mart 2013 tarihinde başladı. Cumartesi günleri saat 11 ile 16 arasında her saat başı rehber eşliğinde tur var. 16 Mart-16 Kasım tarihleri arasında halk günlerinde Meclis’i 5 bin 400 bireysel ziyaretçi gezmiş. Meclis, halk günü dışında randevu alınarak cuma, pazar ve pazartesi günleri de saat 10 ile 16 arası gezilebiliyor. Yılda 250 bin öğrenci, 500 bin de vatandaşın randevuyla gezdiği Meclis’te 6 rehber, 33 halkla ilişkiler görevlisi hizmet veriyor.

‘Artık vekilleri aracı yapmaya gerek kalmadı’

TBMM Genel Sekreteri Dr. İrfan Neziroğlu, halk günü başlamadan önce vatandaşların Meclis’e girebilmek için vekilleri aracı yaptığını söylüyor. Artık vatandaşın hiç kimseyi aramasına gerek kalmadığını dile getiren Neziroğlu, “Geri dönüşler oldukça olumlu. Meclis’e erişebiliyor olmaktan oldukça memnunlar. Zaman içinde güzergah biraz daha zenginleştirilebilir. Buna yönelik arkadaşlar çalışma yapıyor.” diyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı