Makaleler

Susam Ürünleri, Kullanım Alanları ve Susamın Faydaları

Susam Ürünleri, Kullanım Alanları ve Susamın Faydaları

Susam Nedir? Susam Bitkisi Hakkında Genel Literatür

Susam bitkisi, tarihsel geçmişi incelendiğinde dünyadaki en eski canlılardan biri olduğu görülür. Susam bitkisinin tohumları aynı zamanda bitkinin meyveleridir. Zaten bitkinin başlıca kullanılan ürün değeri taşıyan kısmı da burasıdır.

Susam tohumları, yağlı tohumlu bitkiler grubundan olduğu için zaman içerisinde yağ üretmek için ve tohumlarının pişirilerek tüketilmesi amaçlanarak yetiştirilmiş ya da toplanmıştır.

Ana vatanı Afrika olan Susam bitkisi Latincede Sesamun indicum olarak bilinir. Susam bitkisi, kendisine Doğu Akdeniz kuşağında önemli bir üretim alanı bulmuştur.

Gerek çiğ, gerekse kavrularak (pişirilerek) tüketime uygundur. Bu kapsamda hamur işlerinin tadına tat katmak için dünyanın pek çok kültüründe susam tohumları kullanılır.

Sanayide esansiyel yağlar elde etmek, kozmetik ve dermatolojik ürünler üretmek için sıkça başvurulan bir yağ özelliğine sahiptir.

Saç bakımı, cilt bakımında susam tohumlarından elde edilen Susam Yağı oldukça ciddi faydalar sağlamaktadır. Özellikle eskiden beri doğu kültüründe masaj ve terapi yağı olarak kullanılmaktadır.

Susam tohumlarının bugün yaygın olarak girmediği dünya mutfağı yok gibidir.

Susam tohumları, susam ezmesi, tahin, tahin helva, susam yağı vb. ürünlerin üretiminde genel geçer ham madde durumundadır.

Bir Gıda Olarak Susam ve Türevleri

Susam, gerek tohumlarının çiğ ya da kavrularak tüketilmesi ile gündelik kullanıma uygun olması ile, gerek kavrulup ezilmesi ile elde edilen Susam Ezmesi şeklinde ya da daha uzun işçilik ile tahin (Susam Ezmesi ile Tahin Arasındaki Farklar – öğrenmek için bağlantıyı kullanabilirsiniz.) yapılarak tüketimi yapılan sağlık kazanımı yüksek bir gıdadır, tarımsal üründür.

Susam tohumları poğaça, simit, pide gibi hamur işlerinin vazgeçilmez tatlandırıcısı ve süsleyicisidir.

Susam (Sesamun), çiçekli bir bitki olup, eşeyli üreme yoluyla çoğalır. Yaygın olarak beyaz ve eflatun/lila/mor renkli çiçekler açar. Çiçeklerini döktükten sonra susam tohumlarının elde edileceği kapsüller oluşur. Kapsüller içerisinde dizilmiş susam taneleri önce sütlü ve beyaz renkte, daha sonraki süreçte olgunlaştıkça altın sarısı bir renge doğru değişime uğrar. Olgunlaşan susam kapsülleri yavaş yavaş uçlarından açılır.

Susam tohumları, % 55’e kadar yağ içeriğine, %20 oranında protein içermektedir. Böylece hem esansiyel yağ asitleri hem de belirli amino asitler için yüksek bir içeriğe sahiptir.

Susam tohumları, lignan ailesinin yararlı iki üyesi olan sesamin ve sesamolin ile karakterize edilen bir yağın yüzde 50 ila 60’ını içermektedir.

Susam yağı da aynı şekilde, rafine etme işlemi esnasında oluşan iki başka fenolik bileşik, sesamol ve sesaminol ihtiva eder. Susamdan elde edilmiş yağ; linoleik ve oleik asitler bakımından zengin olup, çoğunlukla gamma-tokoferol ve öteki vitamin izomerleri bulunmaktadır. Susam proteinleri (amino asitler) lizin, triptofan ve metiyonin ihtiva etmektedir.

Bir (1) yemek kaşığı susam tohumlarının gıda içeriği aşağıdaki gibidir.

Bir çorba kaşığı Susam Tohumu için gıda içinde ne olduğu tablosu aşağıdaki gibidir.

 • 52 kalori
 • 4 gram yağ
 • 1 gram karbonhidrat
 • 2 gram protein
 • 4 miligram bakır (Günlük ihtiyacın %18’i)
 • 2 miligram manganez (Günlük ihtiyacın %11’i)
 • 87 miligram kalsiyum (Günlük ihtiyacın % 9’u)
 • 31 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın %8’i)
 • 3 miligram demir (Günlük ihtiyacın %7’si)
 • 57 miligram fosfor (Günlük ihtiyacın %6’sı)
 • 7 miligram çinko (Günlük ihtiyacın %5’i)
 • 1 miligram tiamin (Günlük ihtiyacın %5’i)

Susam Ezmesi ve Susam Tohumu bilgi ve sipariş bağlantıları aşağıdadır.

Susam Ezmesi Susam Tohumu

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı