Makaleler

Organik Tarım Ürünleri Ne Anlama Geliyor?

Organik Tarım Ürünleri Ne Anlama Geliyor?

Organik Ürünler Denildiğinde Ne Anlaşılmalı?

Her şeyin yapaylaştığı günümüz dünyasında organik, natural ya da doğal kavramları daha bir anlamlı hale gelmeye başladı. Özellikle küresel ısınma ve kıtlık endişelerinin yaşandığı 21. yüzyıl yepyeni bir kavramı belleklerimize yerleştiriverdi. ORGANİK!..

Her şeyin doğalını arar olduk market raflarında, eskiden elmanın, armudun kurtlusuna dönüp bakmazken şimdilerde organik pazar diye adlandırılan yerlerde ya da reyonlarda çuvalla para ödeyen tüketiciler var. Neredeyse her semtte kuruluyor irili ufaklı organik pazarlar…

Peki gerçekten bu pazarlarda satılan ürünler gerçekten bahsedildiği kadar organik mi? Öncelikle bir ürünün ya da mamul maddenin organik olması ne anlama gelmektedir? Bu konu üzerinde bir miktar durmak gereğini hissediyorum.

Bir ürünün örneğin meyvenin, örneğin kirazın organik olması ne anlama gelir? Ya da bir ürün nasıl organik olur? Organik özelliği nasıl kazanılır? Kısa kısa tüm bu sorulara yanıtlar vereceğim.

Öncelikle bir ürünün % 100 organik ya da doğal olarak nitelendirilebilmesi için şu özellikleri taşıması gerekmektedir.

  • Ürünün üretimi esnasında kullanılan toprakta zirai ilaç kalıntısı bulunmamalı
  • Ürünün üretimi esnasında organik gübre haricinde gübre kullanılmamalı
  • Üretim esnasında zirai mücadele ilaçları kullanılmamalı ya da zehir ve kalıntı madde oranları izin verilen değerlerde olmalı. Ama tercih edilen hiç kullanılmamasıdır.

Unutulmamalıdır ki; doğal koşullarda meyve, sebze ve diğer tarım ürünlerinin üretimi çok zor neredeyse imkânsızdır. Mutlaka sulama, gübreleme ve ilaçlamaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bazı istisnai ürünler ilaçlı mücadeleye ihtiyaç duymayabilirler. Bunların dışındaki tüm üretim şartları ve zararlılarla mücadele zirai ilaçları mecbur kılmaktadır. Önemli olan mümkün mertebe doğal, hayvansal gübrelerin kullanımı ve zehirli madde kalıntılarının az olması ya da bitkisel kökenli zirai ilaçların kullanılmasıdır.

Unutmayınız; ancak sağlıklı topraklar sağlıklı ürünler verir. Yapay gübreleme ve zehirli mücadele işlemleri, topraklardaki kirlenme oranını arttırmaktadır. Kirlenmiş topraklardan organik ürün beklemekse tam anlamıyla beyhude bir çabadır.

Organik Köy Tarhanası, Doğal ve kolay pişen Nohut, Börülce, Aşurelik Buğday, Doğal Susam ve Haşhaş Susam ve Haşhaş Ezmesi gibi Doğal Köy Ürünleri için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı