Limra Taşı ve Ekonomik Değeri

Mermere Alternatif Farklı Bir Zenginlik

Kireç taşının farklı bir türü olan Limra Taşı, açık krem ve beyaz renklere sahip olup, homojen bir yapıdadır. Çok eski çağlardan beri yapı malzemesi olarak kullanılan Anadolu Limra Taşı, kolay işlenebilme özelliği sayesinde hem dekoratif hem de hafif bir taş türüdür.

Bulunduğu bölgede, o bölge medeniyetleri yıllar boyu doğal yapı malzemesi olarak kullanılmıştır.

Limra Taşı

Anadolu Limra Taşı, don ve ısı farklarından etkilenmeyip, zaman içerisinde ciddi renk kayıpları yaşamaz bu sebeple bakım gerektirmez. İnşaat yapı malzemesi olarak kullanılmasında önemli ölçülerden birisi de harcı iyi tutmasıdır. Ayrıca iç mekan ve kaplama olarak kullanılmasındaki önemli bir etken de dökülen içecekleri içine çekmemesi, iyi bir yalıtkan olması, leke tutmamasıdır.

Limra Taşı

Dekoratif ve tarihi özelliği olduğundan dolayı camilerde, binaların dış cephe giydirmelerinde vazgeçilmez bir kaplama ve süsleme taşı tercihidir.

Limra taşı yurdumuzda Akdeniz Bölgesi’nde Antalya iline 120 km. uzaklıkta, Finike kazasının denize 5 km. mesafede ve tarihi Limra bölgesindeki ocaklardan çıkarılmaktadır. Ayrıca Yozgat ili Şefaatli ilçesinde de Limra Taşı çıkarılmakta ve ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlamaktadır.
Limra Taşı

Son yıllarda gerek yurt içinde gerekse yurt dışında Anadolu Limra Taşı’na özel bir ilgi vardır. Limra Taşı , hafif ve yalıtkan özelliğinden dolayı dış kaplama malzemesi olarak aranılan iç ve dış pazarda beğeni kazanan bir yapı taşıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir