Makaleler

Aktif Çocuklar Projesi

Aktif Çocuklar Projesi

aktif-cocuklar

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Nike işbirliği ile ortaya konulan, yürütülen bir proje olup Dünya’da Türkiye, ABD, Çin, Brezilya, Rusya olmak üzere 5 farklı ülkede yürütülmektedir. Ülkemizde ise İstanbul ilinde faaliyet gösteren 5 farklı devlet ilkokulunda faaliyetlere başlanmıştır.

Aktif Çocuklar Projesi 2015-2016 Eğitim – Öğretim Dönemi Başladı

Projenin Amaçları

2014-2015 eğitim-öğretim döneminde İstanbul’da iki okulda gerçekleşen pilot çalışmanın ardından Aktif Çocuklar projesinde 2015-2016 döneminin startı verildi. Belli bir spor branşına bağlı kalmadan çocukları hareket etmeye alıştırmayı ve bunu yaşamlarının bir parçası haline getirmeyi amaçlayan proje yeni dönemde İstanbul’da beş devlet okulunda 34 hafta süresince uygulanacak.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ve Nike işbirliğiyle ilköğretim öğrencilerine yönelik yürütülen projede aktiviteye katılım için toplam iki binin üzerinde başvuru yapıldı. Aktif Çocuklar projesi için özel hazırlanan müfredatta denge, farkındalık, el-ayak-göz koordinasyonu, kas hakimiyeti, kuvvet gelişimi, spesifik motorik kuvvetlerin gelişimi çalışmalarına yer veriliyor.

Eğitim, ilk hafta sonu genel hareket beceri çalışmaları ile başladı. Çocukların hareketi algılamasını sağlamak için eğitmenlerin liderliğinde gerçekleştirilen ısınma egzersizlerinin ardından oyun ve etkinlik anlatımı yapıldı. Etkinlik uygulaması sonrası soğuma hareketleriyle çocukların ısınmış olan kaslarının rahatlaması sağlandı.

Proje süresince ilk kez katılımcı öğrenciler üzerinde ölçümleme yapılması da hedefleniyor. Sene başında ve sonunda olmak üzere iki kez gerçekleşecek ölçümlemeler sonucunda, çocukların ne kadar gelişim gösterdikleri saptanacak ve rapor halinde okullara teslim edilecek. Ayrıca, bu öğrencilerin dönem içindeki akademik gelişimleri de takip edilerek projenin olumlu etkileri ortaya konacak.

Aktif Çocuklar projesinin 2015-2016 döneminde yürütüldüğü okullar şöyle:

  • Kemerburgaz, Ragıp Kutmangil İlkokulu
  • Ümraniye, Birlik İlkokulu
  • Seyrantepe, Süleyman Çelebi İlkokulu
  • Reşitpaşa, Tuncay Artun İMKB Doğanevler İlkokulu
  • Kıraç, Kıraç İlkokulu

SPONSORLAR

aktif-cocuklar-proje-sponsorlari

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı