Gezi Notları

İstanbul Türk ve İslâm Eserleri Müzesi Halı Bölümü Gezi Notları

İstanbul Türk ve İslâm Eserleri Müzesi Halı Bölümü Gezi Notları

turk-veislam-eserleri-muzesi

Kültür Mozaiği Halı Bölümü

Yazıma Halı Bölümü hakkında kısa bir bilgi vererek başlamak istiyorum.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin en dikkat çekici bölümlerinden birisidir Halı Bölümü

Halı Bölümü, halı sanatı kapsamında dünyanın en zengin koleksiyonunu oluşturan bir bölüm olması sebebi ile oldukça dikkat çekiciydi. Halı Bölümü’ne, halı bölümü olmasından öte Halı Müzesi demek daha doğru bir ifade olacaktır. Halı Bölümü, sadece Türkiye halı (Türk Halısı) örneklerine değil dünyanın farklı bölgelerine ait en zengin halı eserlerine ev sahipliği yapan büyük bir halı koleksiyonudur.

Müzeye gitmeden evvel ön bir araştırma fırsatım da olmuştu. Çevremde sanat tarihçisi arkadaşların varlığı, şahsi ilgimle birleşince Türk ve İslam Eserleri Müzesi gezisi ayrı bir çekiciliğe büründü benim için…

Halı Bölümü, eşi ve benzerine az rastlanan nadir Selçuklu halılarına, 15. yy. ait seccadelere, Hayvan figürlü halılardan, Kabe motifli halılara ve 15-17. yüzyılda Anadolu’da üretilen batıda “holbein halısı” olarak anılan geometrik desenli halılara kadar bölümün en değerli parçalarını oluşturuyor.

turk-veislam-eserleri-muzesi-hali-bolumu

Konya Karapınar 17. Yüzyıl, Hayvan figürlü Holbein tipi halı, Konya Aladdin Keykubat türbesinden getirilmiş.

Uşak 16. Yüzyıl, Lotto tipi halı, Antalya Murat Paşa Cami’sinden getirilmiş.

Halı koleksiyonları kadar kilim koleksiyonları da çok önemli bence. Orta ve Batı Anadolu kilim örnekleri…

Türk Halı Sanatı, halı ve kilim konusunda hatrı sayılır bir öneme sahiptir. Halı Bölümü gezisi ile bu bilgi bir kez daha kendisini onaylatmış oldu.

Halı ve kilim konusunda tarihe not düşülmüş bir yer diyebiliriz buraya. Eğer halı ve kilim konusunda akademik bir araştırma yapmak gerekiyorsa uğranılması gereken ilk mekân mutlaka burası olmalı. En nadide eserler, en güzide örnekler burada toplanmış. Tarihe tanıklık etmiş halı ve kilimler, orijinal renkleriyle adeta zamana meydan okumuşlar. İlmek ilmek, renk renk, motif motif her tarafta eşsiz örnekler var. İnsan hangisini inceleyeceğini şaşırıyor, bir anlık duraksamadan sonra bir başka halının önünde buluyorsunuz kendinizi.

turk-veislam-eserleri-muzesi-iran-halisi2

Ayrıca İlgi Çeken Bölümler

Müzede ayrıca Ahşap Eserler Bölümü, Seramik ve Cam Bölümü, Kutsal Eserler Bölümü, El Yazması ve Hat Sanatı Bölümü, Taş Eserler Bölümü, Maden Sanatı Bölümü yer almaktadır.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı