Genel Sağlık Bilgileri

Zeytin Yaprağı Şifa Kaynağı

Zeytin Yaprağı Şifa Kaynağı

Tüm Zamanların Şifa Kaynağı Zeytin, Yağı, Yaprağı ve Çekirdeği

Zeytin ağacı (Olea europaea) Oleaceae familyasına ait her mevsim yapraklarını dökmeyen maki grubuna ait yeşil bir bitkidir.

Tarih boyunca pek çok hastalığa şifa kaynağı kabul edilmiş, pek çok alanda doğal tedavi aracı olarak kullanılmıştır. Antik Mısır’da Firavunların mumyalanması işlemlerinde zeytin yaprağından yararlanıldığı yapılan araştırmalarla ortaya çıkarılmıştır.

19. yy. da ise zeytin yaprağı ateş düşürücü ilaç yapımından ve sıtma tedavisinde kullanılmıştır.

Akdeniz ve Yunan kültüründe zeytin ağacı uzun yıllar yaşamasından ötürü ölümsüz ağaç ve hayat ağacı olarak da adlandırılmıştır. Dünyadaki en sağlam ağaçlar grubunda yer alan zeytin ağaçlarının 1000 hatta 3000 yıl yaşayabilenleri vardır.

Son yıllarda çağın hastalığı olarak da adlandırılan kanser hastalığının tedavisinde en büyük doğal kaynak yine zeytin bitkisidir. Özellikle Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü zeytin yaprağının 21. yüzyılın en önemli doğal antimikrobiyal, antiviral bir etkiye sahip çok önemli bir bitki olduğunu belirtmiştir.

Zeytin yaprağındaki kalsiyum elenolate, virüs, bakteri ve mantarları öldürme özelliğine sahiptir.

Yapılan son araştırmalarda zeytin yaprağında soğan ve sarımsağın yapısındakine benzer doğal bir antioksidan ve doğal antibiyotik bulunduğu tespit edilmiştir.

Cilt bakım ürünleri ve temizlik ürünleri yapımından (şampuan, sabun) kozmetiğe kadar pek çok alanda yararlanılan zeytin ve yaprağı sadece soframızda görmeye alışık olduğumuz sofralık zeytin ve zeytin yağından çok ötede bir yer tutuyor hayatımızda…

Doğal Zeytin Yağı ile sağlıklı bir yaşam…

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı