Uzun Ömürlü Gıdalar (UHT) Ne Kadar Sağlıklı?

Uzun Ömürlü Gıdalar (UHT) Ne Kadar Sağlıklı?

Son zamanlarda basın ve yayın organlarında çıkan haberlere ve diğer uzmanların bildirdikleri görüşlere bakılırsa içerisinde koruyucu katkı maddesi içeren tüm gıda maddeleri (Yiyecek ve İçecekler) gibi uzun ömürlü (UHT) sütler de pek de sağlıklı görünmüyorlar. Özellikle gelişim çağındaki küçük çocuklarımız için bu anlamda daha doğal yollardan bize ulaşan yiyecek ve içecekleri tercih etmeliyiz. Uzun ömürlü sütler yerine ise günlük süt tercih edilmeli…

 

Süt ve Süt Ürünlerindeki Büyük Tehlike

İçerisine artı katkı maddeleri katılan her bir gıda ürünü daha uzun süre raflarda kalabildiği için belki ekonomik açıdan daha elverişli gözükebilmektedir. Ancak vücudumuza giren bu katkı madderi o kadar da masum değiller. Örneğin evinize aldığınız yoğurt buzdolabında ne kadar taze kalabiliyor? Ya da şöyle soralım: Aldığınız yoğurt buzdolabında saklandığı sürece ekşiyor mu? Çoğu uzun ömürlü yoğurtlar haftalarca buzdolabında ekşimeden saklanabilir. Eğer sizin satın aldığınız yoğurt yukarıda belirtilen sürede bozulmuyorsa bilin ki doğal değil. Yani içerisinde katkı maddesi ya da maddeleri içermektedir. Doğal içerikli bir yoğurt (katkı maddesi içermeyen) çok iyi bir mayalanma evresi geçirmişse (bile) en fazla (ortalama) 5-7 gün saklanabilir. Doğal yoğurt ortlama 4-5 günde tat değişikliğine maruz kalır, ekşir.

Sağlıklı Günler Dilerim…

Yücel KESEN

Uzun Ömürlü Gıdalar (UHT) Ne Kadar Sağlıklı?” te bir düşünce

  1. Prof. diyor ki:

    Mümkün olan en kısa zamanda bozulan gıdalar her zaman daha sağlıklıdır. Doğada bozulmayı bakteriler sağlar.İçinde bakteri dahi yaşamayan gıdalar insan hücrelerine neler yapmaz ki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir