Genel Sağlık Bilgileri

Tromboz Nedir?

Tromboz Nedir?

Kalp ve damar sisteminde pıhtı oluşumu (Tromboz) ölüme sebep olabilir.

Tromboz Nedir?

Tromboz kalp veya damar sisteminde istenmeyen pıhtı oluşmasıdır. Bu pıhtının organlara yerleşmesi ciddi organ yetersizliklerinden ölüme kadar uzanan önemli sorunlara neden olur. Pıhtının atar damarları tıkaması (arteriyel tromboz) kalp krizi, beyin damar tıkanıkları (felç) tablolarına neden olur. Bu durum tüm dünyada en önemli sakatlık ve ölüm nedenidir.

Pıhtı toplar damarlarda oluştuğunda (venöz tromboz) en çok bacak ve karın toplar damarlarını tutar. Buradan kopan pıhtı parçacıklarının akciğer damarlarını tıkaması (pulmoner emboli) hayatı tehdit eden önemli bir problemdir.

Trombozu Nasıl Tanıyabiliriz?

Atar damar (arter) trombozunda tıkanan damarın beslediği bölgede hücreler ölür. Hangi organın damarı tıkanırsa ona göre bulgu ortaya çıkar. Örneğin kalbi besleyen kroner damarlardan biri tıkanırda kalp krizine bağlı şiddetli sol göğüs ağrısı, bacağı besleyen atar damar tıkanırsa gangrene bağlı şiddetli ağrı ve beyazlaşma görülür. Toplar damar (venöz) trombozunda ise belirli bir vücut kısmında toplanan kanın kalbe geri dönüşü engellenmektedir. Bacak toplar damarı tıkanınca ağrı, şişkinlik ve kızarlıklık ortaya çıkar.

Tromboz Neden Oluşur?

Normalde hasar gören bölgelerde kanamayı durdurmak ve iyileşmeyi sağlamak için vücut damarın içinde pıhtı oluşturur. Bu normal savunma mekanizmasıdır. Bu mekanizma vücutta tromboz gelişimini engelleyen çok sayıda sistem ile dengede çalışır ve bu olay sadece hasarlı alanda sınırlanır. İstenmeyen tromboz gelişimi bu hassas dengenin bozulması sonucu gerçekleşir. Tromboz genetik hastalıklardan dolayı ortaya çıkabileceği gibi edinsel (sonradan gelişen) durumlardan da kaynaklanabilir.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı