Genel Sağlık Bilgileri

Tıptaki Yeni Tedavi Yöntemleri

Tıptaki Yeni Tedavi Yöntemleri

Genetik test Genetik testin, yakın gelecekte mutlaka yapılması gereken standartlardan biri olacağı düşünülüyor. Örneğin bebekler için yapılan DNA profili, yakalanabileceği hastalıkları ortaya çıkararak, nasıl bir hayat sürmesi gerektiğini önceden ortaya koyacak.

Gen terapisi hastalıklara yol açabilecek kusurlu genlerin düzeltilmesi tekniği. Bulaşıcı virüs genetik olarak ortaya çıkarılıyor ve hücrelere bulaşması engelleniyor. Bu konudaki çalışmalar devam ediyor.

İleri radyoterapi Radyasyon temelli kanser tedavi türü olan radyoterapi, kanserli hücrelerin yanı sıra yakınındaki sağlıklı hücreleri de öldürüyor. Bu da özellikle omurilik ve beyin çevresi için oldukça zararlı. Tam tümöre denk gelecek şekilde verilen yeni rayoterapi yöntemi ise bu riski ortadan kaldırıyor. Bu sistem henüz yeni geliştirildiği için, çok yaygın kullanılamasa da tedavi gücünün çok yüksek olacağı tahmin ediliyor.

Hücre terapisi Hastalıklı hücrelerin sağlıklı olanlarla değiştirilmesi üzerine kurulu bir tedavi şekli. Bazı kanser türleri, Parkinson ve omurilik hastalıkları bu yöntemle tedavi edilmeye başlandı bile. Bu yöntem organ nakline benziyor ama burada organ yerine hücreler naklediliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı