Genel Sağlık Bilgileri

Tendon Zırhının Görevleri Nelerdir?

Tendon Zırhının Görevleri Nelerdir?

Tendon zırhı, tendonu izole ederek, koruyarak ve kaygan hâle getirerek, sürtünmeden veya basınçtan kaynaklanabilecek zararları azaltmak için oluşan, iki katlı bir bağdır. Tendon zırhının iki katmanı arasında, bu katmanların birbiri üzerinde kayarak hareket edebilmesine yarayan bir sıvı bulunur.

Tendon, kasları kemiklere bağlayan, beyaz bir bağdır. Kaslar kemikleri, tendonları çekerek hareket ettirir. Tendon, birleştirici dokulardan oluşan bir bağdır. Bazı tendonlar yuvarlak, bazıları da uzun ve yassıdır.

Tendonun bir ucu kasın ucundan çıkar; diğer ucuysa kemiğe girer. Bir tendon aynı, bir kolun, bir palto kolunun içindeki hareketi gibi, lifli dokulardan oluşan bir zırhın içinde yukarı ve aşağı doğru kayarak hareket eder. El ve ayak bileklerindeki tendonlar, kesiştikleri veya diğer yapılarla yakın temasta oldukları için, zırh içine alınmışlardır.

Çoğu kas, bilinçli bir şekilde düşünülerek kontrol edilebilir, biz ne zaman istersek, o zaman hareket ederler. Bu kaslara gönüllü kaslar denir ve böyle kaslardan vücudumuzdan 600 taneden fazla vardır. Her adım attığımızda 200 istemli kası aynı anda kullanırız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı