Sporcu İçin İdeal Beslenme Nasıl Olmalı?

Sporcu İçin “İdeal Beslenme” Nasıl Olmalı?

Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen her insan yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermelidir. Bu durum sporcular için daha çok önem arz etmektedir. Profesyonel ya da amatör olarak spor yapan her sporcu performans artışı, konsantrasyonu sağlama, motivasyonu arttırma ve bunların sonucunda da başarı sağlamak için beslenmesine dikkat etmelidir.

Bu noktada bir sporcunun ihtiyacı olan enerji miktarı normal bir bireye oranla daha yüksek olacağı açıktır. Uğraşılan spora yönelik yapılan antrenmanların ağırlığı, sıklığı ve yapılan spor esnasında sarf edilen güce göre harcanan enerji miktarı farklıdır. Bu nedenle gerekli olan enerji miktarı bir diyetisyen tarafından hesaplanmalı ve sporcular gereksinim duyduğu enerji miktarına göre beslenmelidir.

Hangi Besin Grupları Tercih Edilmelidir?

Olaya enerji açısından baktığımızda insan vücudu 3 temel besin grubundan enerjisini sağlamaktadır. Bu besin grupları; karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerdir. Vücut gerekli olan karbonhidratları ve yağları kullandıktan sonra ihtiyaç fazlasını depolar iken, vücut proteinleri kullandıktan sonra fazlası dışarı atmaktadır.

Sporcuların gerek antrenman gerekse müsabakaları esnasında kullandıkları en önemli enerji kaynağı karbonhidratlı besinlerdir. Kaslar tarafından kullanılan karbonhidrat miktarı yapılan antrenman ve müsabakaların sıklığına, hareket yoğunluğuna, süresine ve kişilerin profesyonelliğine göre farklılık gösterir. Ancak her ne kadar farklı olursa olsun besinler ile alınan karbonhidratlar vücutta glikojen olarak depolandıktan sonra antrenman ve müsabakalar esnasında enerjiye dönüştürülerek yapılan hareketlerin devamlılığı için ilk başvurulan enerji kaynağıdır. Bu noktada vücut kısa süreli fiziksel aktiviteleri gerçekleştirilmesinde karbonhidratların önemi büyüktür.

Yapılan sportif faaliyetin süresi uzayıp, şiddeti azaldıkça vücut gerekli olan enerji için karbonhidratlardan, yağ depolarına yönelerek enerji sağlama yoluna gitmektedir. Yağlar uzun vadede yapılan aktivitelerde daha fazla enerji vermektedir. Vücudumuza depolanmış olan yağların vermiş olduğu enerji, depolanmış olan karbonhidratlardan 50 kata kadar daha fazla enerji sağlamaktadır. Örneğin 400 metre koşusu sırasında karbonhidratları enerjiye çevrilirken, 10 km maraton koşusu esnasında vücut harcanacak olan enerji için yağlara yönelmektedir. Ağırlık ve güce dayalı (örneğin halterciler) sporlarda karbonhidratlar daha çok önem taşırken, dayanıklılığa dayalı (örneğin maraton atletleri)sporlar için karbonhidratların yanında yağlar daha çok önem kazanmaktadır. Bu bakımdan yapılacak olan sportif faaliyete göre alınacak olan karbonhidrat ve yağ miktarlarının bir uzman diyetisyen tarafından belirlenmesinde fayda bulunmaktadır.

Proteinler ise enerji vermenin yanı sıra asıl önemi organizmada yapı taşı olarak görev yapmaktadır. Yapılan sportif aktiviteler esnasında organizmadaki hücreler sürekli bir yıpranma ve yenilenme süreci içerisindedir. Bu süreçte proteinler metabolizmanın büyümesini, güçlenmesini ve kendisini yenilemesini sağlamaktadır. Bu süreç içerinde vücut ihtiyacı olan proteini kullandıktan sonra fazlalığı dışarı atma yoluna gider.

Bir sporcu için beslenme alışkanlığının oluşması şarttır. Bu noktada sporcular,

  • Antrenman ve müsabakalardan en az 3 saat önce beslenmeli
  • Antrenman ve müsabakalar öncesi öğünlerinde sindirimi kolay besinler seçmeli
  • Sindirimi kolay ve enerji verici olması bakımından karbonhidratlı besinleri tercih etmeli
  • Antrenman ve müsabakalardan sonra vücuttan atılan suyu hızlı bir şekilde geri kazandırmaya başlamalı
  • Antrenman ve müsabakalardan sonra kaslarda boşalan glikojeni tekrar depolamak için karbonhidratlı besinlere (Unlu mamuller, bulgur, mısır, pirinç) yönelmeli
  • Vitamin ve mineral yönünden zengin olan sebze ve meyvelere ağırlık vermeli
  • Antrenman ve müsabakalar esnasında yıpranan hücrelerin yenilenmesi için proteinli besinleri (özellikle sindirimi kolay olan tavuk, balık, yoğurt, peynir gibi) tüketmeye özen göstermelidir.

İster amatör ister profesyonel olarak bir sportif faaliyetle uğraşan her sporcunun beslenmesine dikkat ettiği sürece alanında başarı olacağını unutmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir