Genel Sağlık Bilgileri

Siğil Nedir? Nasıl ve Neden Oluşurlar? Nasıl Yok Edilirler?

Siğil Nedir? Nasıl ve Neden Oluşurlar? Nasıl Yok Edilirler?

Siğiller için en basit biçimiyle “deri üzerinde oluşan virüs kaynaklı ve iyi huylu tümörler” diyebiliriz. Siğil etkeni olan ve birçok başka tipi de bulunan insan papilloma virüsü İHPV sağlam deriyi kolayca geçemez.

Eğer deride çatlak ve kesik oluşursa, bulaşıcı olan virüsün geçişi kolaylaşır. Virüs derinin en üst tabakasına etki ederek buradaki hücrelerin çoğalmasına neden olur. Enfekte bölgede aşırı keratin birikmesiyle de siğil meydana gelir. Siğil, birikime bağlı olarak zaman içinde gittikçe büyüyebilir. Çocukların genellikle bir arada oynamalarına bağlı olarak derilerinde çok sayıda sıyrık ve çizik meydana gelebildiğinden bu yaşlarda daha sık görülür.

Siğiller, virüs kaynaklı oldukları için bağışıklık sistemiyle de doğrudan ilişkilidir. Vücudunda çok fazla sayıda siğil görülen bir kişinin bağışıklık sistemi, en kısa sürede gözden geçirilmelidir. Dermatolog tarafından verilecek ilaçların kullanılması ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi yoluyla siğilin tedavisi mümkündür. Kurbağaların siğil yaptığı inanışının ise hiçbir doğru tarafı yoktur. Kurbağa derisinde siğil benzeri birçok kabarcık olması, bu yanlış inanışın kaynağı olabilir.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı