Genel Sağlık Bilgileri

Retina Nedir? Retinanın Görevleri

Retina Nedir? Retinanın Görevleri

Güneş ışınları korneadan ve göz lensinden geçtikten sonra gözün içinde bulunan ve retina adı verilen bölmeye gelir. Posta pulundan büyük olmayan bu bölme ayrıca çok incedir. Ancak 130 milyardan fazla mikroskobik hücre barındırır.

Işık bu hücrelere geldiğinde, bu hücreler sinir sinyalleri oluşturur, çünkü ışığa karşı duyarlıdırlar. Retinada iki tip ışığa duyarlı hücre vardır ve şekillerine göre adlandırılmışlardır: Çubuk ve koni. Yaklaşık 125 milyon çubuk hücre vardır ve bu hücreler beyaz, kırmızı, mavi, yeşil ya da sarı olmasını ayırt etmeden tüm ışıklara cevap verir. Çubuklar sadece az ışıkta çalışır, böylelikle gözün loş durumlarda görmesini sağlarlar. Diğer ışığa duyarlı hücreler de konilerdir. Bunlardan retinada yaklaşık 7 milyon adet vardır ve lensin aksi istikametinde genelde arka tarafın çevresinde bulunurlar.

Dünyaya ait görüntü bir saniyenin, kısmı kadar bir süre retinada duraklayarak beyne iletilir. Yani buna göre görüntüler çok çabuk değiştiğinde birbirlerine karışarak sürekli hareket hâline görünmelerine neden olur.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı