Genel Sağlık Bilgileri

Omega-3 Ne İşe Yaramaktadır?

Omega-3 Ne İşe Yaramaktadır?

Hem Omega-3 hem de Omega-6, besinlerle birlikte alınması gereken ve normal gelişimi destekleyen önemli yağ asitleri. Omega-6 cilt ve böbrekler için daha yararlıyken, omega-3’ün esas etkisi sinir sistemi ve dolaşım sistemi üzerine.

Omega-6’nın, vücutta omega-3 sentezini yavaşlattığı ve metabolizma ürünlerinin fazlasının da zararlı olabildiği biliniyor. Bu nedenle diyetisyenler, daha çok omega-3 tüketimine ağırlık verilmesini öneriyorlar.

Omega-3 yağ asitlerinin çok sayıda tipi var. DHA ve EPA Omega-3 asitleri, kalp rahatsızlıklarını önleyici etkisi bilinen en önemli ikisi. Bunun dışında, kan basıncını düşürücü, damar sağlığını iyileştirici, kandaki pıhtılaşmaları çözücü, yangı linflamasyon) giderici ve kan dolaşımını hızlandırıcı etkileri de görülüyor. Depresyon ve anksiyete gibi zihinsel hastalıkların tedavisinde de destekleyici özellik taşıyan omega-3 yağ asitlerinin, prostat kanserinde tümör gelişimini yavaşlatıcı etkisi de gösterilmiş durumda.

Som balığı (Detay: Salmoniformes sınıfının Salmonidae familyasına ait olsalar da aslında bu familyanın farklı cinslerindenlerdir: Salmo, Salmothymus, Stenodus ve Oncorhynchus.), ringa, uskumru, sardalye ve hamsi gibi soğuk sularda yaşayan yağlı balıklarda bol miktarda omega-3 bulunuyor. Bu balıklar, omega-3 bileşenlerini yedikleri alglerden alıyorlar. Dolayısıyla, bu alglerin tüketimi de omega-3 almak için yeterli. Ayrıca tavuk yumurtası, süt, peynir, ceviz, çilek, brokoli, semizotu gibi besinlerde de omega-3 bulunuyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı