Genel Sağlık Bilgileri

Midenin İç Yapısı Nasıldır?

Midenin İç Yapısı Nasıldır?

Eğer midemiz olmasaydı günde iki ya da üç öğün yemek yiyemezdik. Çok daha ufak parçalar hâlinde ve daha sık yemek yememiz gerekirdi. Mide, yemek için esnek bir saklama kesesi gibidir. Tüm bir yemeği içine alacak kadar genişleyebilir.

Daha sonra duvarlarında bulunan kaslar, içindeki yemeği önce bir tarafa sonra diğer tarafa olmak üzere sıkıştıracak şekilde büzülür. Bu arada midede bulunan küçük bezler, güçlü yiyecekleri çürüten asitler ve besin ayrıştırıcı enzimler gibi sindirim kimyasallarını salgılar. Bu karma fiziksel ve kimyasal yükleme sonucu yiyecek birkaç saat sonra yarı sindirilmiş olarak ezme bir çorba hâline gelir. Midemize geldikten iki ile dört saat sonra bu yarı öğütülmüş Çorba dışarı doğru hareket eder. Az miktarda damlalarla midedeki gecele, sindirimin yeni bölmesi olan ince bağırsağa aktarılır.

Normal röntgen filmleri tüm sindirim sistemini göstermez. Ancak baryum adı verilen bir madde ile bu sistem röntgende beyaz bir bölge olarak görünür. Eğer baryum maddesi içilirse ülser, büyüme veya tıkanma gibi problemler rahatlıkla görülebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı