Kulak Çınlamasında Yeni Tedavi Yöntemi: Soft Lazer

Kulak Çınlamasında Yeni Tedavi Yöntemi: Soft Lazer

Laser nedir?

Kulak Çınlamasında Yeni Tedavi Yöntemi: Soft Lazer. Laser kelimesi, “Light Amplification of Stimulated Emission of Radiation” cümlesinin kısaltılmış halidir. Normal ışık, tüm renklerin karışımından ibaret beyaz bir ışıktır. Laser ışığı ise oluşturulduğu dalga boyuna göre renk alır ve tek renklidir. İçerisindeki tüm ışık fotonları tek ve aynı dalga boyunda olup paralel dalgalar halindedir. Laser ışığı bu uyumunu koruyarak uzak mesafelere ulaşabilir. Laser ışığının foton yoğunluğu daha fazla olduğundan gün ışığından daha parlaktır. Normal ışık insan cildinde kalırken laser ışığı insan cildini geçerek derin dokulara ulaşabilmektedir. Tıp alanında kullanılan laserler başlıca iki gruba ayrılmaktadır.

Yüksek Güçteki Laserler: Dokuları kesmek, kanı pıhtılaştırmak ve hastalıklı dokuları yakmak veya buharlaştırmak gibi işlemlerde kullanılırlar.

Düşük Güçteki Laserler: (Low Level Laser-Soft Laser) Hücre ve dokuların çalışmalarını uyarma ve düzenleme amacıyla kullanılır. Bu laserlerden en çok kullanılanlar kırmızı ve infrared (kızılötesi) olanlardır. Bu amaçla üretilmiş çeşitli cihazlar bulunmaktadır. Kulak Çınlaması Low Level Laser Therapy (LLLT) ya da Soft Laser olarak da isimlendirilen bu tedavi şekli; hedeflenen bölgeye belirli bir dozda, yüksek yoğunlukta, tek bir dalga boyunda (Monokromatik) ve aynı frekansta (Işık enerjisini taşıyan fotonlar aynı fazda olacak şekilde) ışın gönderilerek hücre ve dokularda iyileşmeyi sağlayan mekanizmaların aktive edilmesi işlemidir.

Soft Laser 20 yıldır Avrupa’da son dönemlerde de Amerika’da çınlama tedavisinde kullanılmaktadır. Soft Lazer tedavisi 1980’li yıllarda Dr. Wilden tarafından Almanya’da ilk kez uygulamaya başlanmıştır. Dr. Wilden’in teorisine göre lazer ışınları içkulağa ulaşarak buradaki hücrelerde uyarıcı etki yapmaktadır.

Hücre içerisindeki olayların gerçekleşmesi için gerekli enerji mitokondri denen bir alt birimden karşılanır. Yani mitokondri bütün hücrelerin enerji kaynağını oluşturur. Mitokodrilerde üretilen ATP molekülünden elde edilen enerji hasarlı hücrelerin onarılarak sağlıklı bir hücre haline gelmesinde kullanılır. Soft Lazer’in kulak çınlamasının tedavisinde Dr. Prochazka’ın önemli çalışmaları olmuştur. Ortalama % 80 oranında çınlamada başarı elde ettiğini bildirmiştir.

Soft Lazer yönteminde günde1 kez 30-40 dk süreyle10 gün kulak kanalından ve kulak arkasından uygulama yapılmaktadır. 10 seans sonrası 4 hafta ara verildikten sonra haftada 1 seans olarak 3-4 kez 6. ay ve 1. yıllarda idame olarak 1-2 seans yapılmaktadır. Uygulama ağrısızdır. Hiç bir yan etkisi yoktur. Epilepsi ve baş boyun bölgesinde lokalize kanser olgularında kullanımı sakıncalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir