Kilo Alımını Yavaşlatan ve Zayıflamayı Kolaylaştıran Pratik Bilgiler

Kilo Alımını Yavaşlatan ve Zayıflamayı Kolaylaştıran Pratik Bilgiler

Sanıldığının Aksine Zayıflamak Hiç de Zor Değil!..

Son zamanlarda birçok kişinin endişe içerisinde fazla kilolarını vermenin yollarını aradığını siz de gözlemlemişsinizdir. Hatta belki siz de bu endişeli kitlenin bir parçasısınızdır.

Matematik asla yalan söylemez!

Kilo almak ya da vermek tamamen matematiksel bir işlem gibidir. Yani basit bir matematik denklemi ya da dört işlem gibidir. Peki bu kadar kolay olduğu halde neden milyonlarca insan bugün obezite denilen hastalığın pençesine düşmüştür. Ya da neden etrafımızda fazla kilolu insanları daha sık görmekteyiz? Aslında cevabı yine aynı klişe cümle ile ifade etmemiz mümkün. Matematik asla yalan söylemez! (Bir gün gelip benim de bu cümleyi kurmam gerekeceği asla aklıma gelmezdi. Bu da ayrı bir konu, ayrı bir ironi tabi) Kilo vermenin en kolay yolu doğru beslenme ve fiziksel aktivitedir. Bu basit kurala uyulduğu takdirde kilo verme işlemi kendiliğinden başlayacaktır.

Fazla Kilolardan Kurtulmak İçin Düzenli Olarak Yapılması Gerekenler

  • Şeker kullanımını azaltın ya da tamamen bırakın.

Kilo vermek için yapılması gereken en önemli adımlardan bir tanesi şekerli gıdalardan ve şekerden uzak durmaktır. Ayrıca abur cubur yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun.

  • Bol bol su tüketin.

Su kalp, akciğer ve karaciğer gibi organların dengeli ve düzenli çalışması için faydalı bir içecektir. Ayrıca vücudunuzdaki toksinlerin atılımına ve besinlerin sindirilmesine de ciddi bir katkı sağlayacaktır. Her gün yeterli miktarda su içmeniz neticesinde fazla kilolarınızdan kurtularak sağlıklı bir vücuda kavuşacaksınız.

  • Kahvaltı çok önemli bir öğün…

Eğer kilo verme konusunda ciddi mesafeler kat etmek istiyorsanız her gün düzenli olarak kahvaltınızı yapmalısınız. Kahvaltısız bir güne başlamak sizin için olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

  • Peki kahvaltıyı ıskalayıp direkt olarak öğle yemeği yerseniz ne olur?

Böyle yaptığınız takdirde metabolizmanız geç harekete geçmiş olacağından tembellik eğilimi kazanacak ve daha sonraki öğünlerde aldığı kalorileri daha az yakma yoluna gidecektir. Diyebiliriz ki, zamanında yapılan kahvaltı ve diğer öğünlerdeki düzen, sağlıklı kilo vermenin en kolay yollarından biridir.

  • Öğünlere ve yemek miktarlarına dikkat!..

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir noktayı tekrar hatırlatmak isteriz. Öğün atlamak ya da düzensiz bir beslenme rejimi benimsemek bizim daha fazla yememize ve gereksiz kalori yüklenmemize neden olabilir. O halde kahvaltı başta olmak üzere öğünleri zamanında ve gerektiği kadar yemeliyiz.

  • Makul ölçülerde beslenin!

Kilo vermenin kanıtlanmış en bariz yolu bir gün boyunca yediğimiz üç öğünü küçük ve makul miktarlara indirgemektir. Küçük ve düzenli yemek alışkanlığı metabolizmayı sabit tutmanıza yardımcı olacaktır. Böylece kalori yakımınız da fazla olur. Farklı tür gıdalar tüketmek gerekiyor. Çünkü her besin kalsiyum ve protein yönünden farklı içerik ve değerlere sahiptir. Ancak koruyucu maddeler içeren yapay gıdalar ve şekerli yiyecekler yerine doğal meyveler tüketmek hem sağlık açısından hem de kilo verme açısından çok önemlidir.

  • Her renkten sebze ve meyve tüketin

Sebzelerin genellikle sindirimi kolaydır ve vücudumuzda daha az yağlamaya sebep olur. Aynı zamanda toksinleri vücudumuzda atmamızda önemli rol oynarlar. Böylece kilo vermeniz kolaylaşırken, sebzeler sayesinde vücudunuza aldığınız antioksidanlar sayesinde kanser gibi hastalıklara daha fazla direnç kazanırsınız. Sebzeler daha yüksek oranda lif içerirken daha daha düşük oranda kalori içerirler. Böylece her gün daha proteinli ve yağlı yiyecekler tüketmek yerine tükettiğiniz sebzeler daha kolay kilo vermenizi sağlar. Bu beslenme şekli sayesinde bel, kalça, karın ve basenlerde yağlanma oranları düşecek ve kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz.

Sağlıkla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir