Genel Sağlık Bilgileri

Karaciğerin Görevleri Nelerdir?

Karaciğerin Görevleri Nelerdir?

Karaciğer, vücudun en meşgul organlarından biridir. Hareketleri görünmezdir. Glikoz şekeri, demir, gibi mineralleri ve B12 gibi vitaminleri saklar. Ayrıca zararlı maddelerin zehrini etkisiz hâle getirir.

Karaciğer, vücudun en meşgul organlarından biridir. Karaciğer, mide, bağırsak, kalp ya da kaslar gibi büzülmez veya hareket etmez. Hareketleri görünmezdir. Karaciğer 1,5 kg ağırlığında vücudun en büyük organıdır, karın boşluğunun sağ tarafa doğru tüm üst kısmını kaplar. Vücut kimyasında 200 bilinen görevi vardır ve bunların her biri birbirinden farklı ve önemlidir.

Karaciğerde özel bir kan damarı vardır: Bu damar, karaciğer taşıyıcı damarıdır. Bu, direkt kalpten gelmez ama mide, bağırsak ve dalaktan geçen kanı taşır. Bu kanın besin değeri yüksektir ve vücudun ihtiyaç duyduğu ham madde ve enerjiyi sağlar. Glikoz şekeri, demir, gibi mineralleri ve B12 gibi vitaminleri saklar. Ayrıca zararlı maddelerin zehrini etkisiz hâle getirir.

Siroz, karaciğerde olan (tamamen) iyileştirilemez bir hastalıktır, karaciğerde yarattığı çizik ve kesiklerle yaralar oluşturarak karaciğerin işlevini yitirmesine sebep olur. Bu hastalık genelde çok içki tüketmekle alâkalandırılır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı