Genel Sağlık Bilgileri

İlk Kanser Ameliyatı ve Ali Bin Abbas El-Ehvezi

İlk Kanser Ameliyatı ve Ali Bin Abbas El-Ehvezi

Hocanın asıl adı, Ali bin Abbas el-Ehvezi’dir. Batı’da Haly Abbas adıyla tanınmaktadır. Tıp alanında yazdığı eseri ders kitabı olarak Avrupa Tıp Fakültelerinde okutulmuştur. Ali bin Abbas’ın adı, İbn-i Sîna gibi Müslüman doktorların adıyla anılır. O herşeyden önce iyi bir cerrahtı. Onun 1000 sene önce alt karın kanserleri hakkında yazılar kaleme aldığını, hatta kanser ameliyatları yaptığını biliyor muydunuz? Yazık ki asırlar önce böylesine ameliyatları gerçekleştiren ünlü İslâm bilginini, bizden çok Avrupa tanıyor.

Bu meşhur İslâm cerrahı, tıbbî araştırmlar yaparken ilk kez kılcal damarlardaki kan dolaşımını da keşfetmiştir. Bu konuda zamanına göre en zor ameliyatları başarıyla gerçekleştirmiştir. Bilhassa kırık-çıkık tedavisi, bademcik ve katarakt ameliyatı, çıbanların yarılması, bir uzvun kesilerek ameliyat edilmesi, onun uzmanlık alanlarıydı.

Eserlerinde; sıhhatin korunması konusunda en etkili metodun, ölçülü ve gerekli kadar gıda almak ve beden hareketleri yapmak olduğunu belirtmiştir. Ayrıca epilepsi denilen sara hastalığını en ince ayrıntılarına varıncaya kadar incelemiştir.

Peygamber Efendimiz (S.A.S) “İlim mü’minin kaybolmuş malıdır. Onu nerede bulursa alır.” buyurur. İslâm alimlerine bu hadîs-i şerif büyük bir ilham kaynağı olmuştur. İşte Ali bin Abbas da Yunan tıbbını inceleyerek İslâm tıbbıyla birleştiren İslâm bilginlerinden biridir. O, Yunanlıların hiç bilmediği sahalarda önemli keşifler yapmıştır. Tıbbın yükselmesine büyük katkıda bulunmuştur.

Hoca, ayrıca teneffüslerde bize doktor olacak kişilerin, her şeyden önce kalp ve beden temizliğine çok dikkat etmesi gerektiğini söylerdi. Ayrıca her zaman Allah’ın rızasını gözeten, tatlı dilli, nazik kişiler olması gerektiğini de vurgulardı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı