Hangi Durumlarda EEG Çekimi Yapılır?

Hangi Durumlarda EEG Çekimi Yapılır?

EEG Nedir?

EEG, beyindeki sinir hücreleri tarafından hem uyanıklık, hem de uyku halindeyken üretilen elektriksel faaliyetin kağıt üzerine beyin dalgaları halinde yazdırılmasıdır.

Hangi Durumlarda EEG Yapılır?

Beynin normal elektriksel faaliyeti başta epilepsi (sara hastalığı) olmak üzere pek çok durumda bozulur. EEG’yi oluşturan beyin dalgalarının değerlendirilmesi ile bu bozukluğun yeri ve şekli hakkında bilgi edinilir. Bilgisayarlı tomografi(BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MR) gibi EEG’ye göre daha sonradan geliştirilmiş olan inceleme yöntemleri beynin elektriksel faaliyeti konusunda bilgi vermezler, özellikle epilepsi hastalığının teşhisinde ve tipler inin belirlenmesinde tedaviye karar verdirecek olan inceleme yöntemi EEG’dir.

EEG Nasıl Çekilir?

Beynin elektriksel faaliyeti, hastanın saçlı derisi üzerine yerleştirilen küçük metal elektrodlar aracılığıyla EEG aletine iletilir ve veriler ortalama 20 dakika süreyle bilgisayara kaydedilir.

Çekim sırasında hastaya elektrik verilmesi söz konusu değildir ve hasta herhangi bir ağrı duymaz.

* Parazitsiz, kaliteli bir kayıt alabilmek için hasta çekim sırasında aksi istenmedikçe sabit, gözlerini kapalı, çene ve boyun kaslarını gevşek tutmalı.

■ Çekimin 3 dakikasında hastadan derin nefes alıp vermesi, çekimin 10 dakikasında ise aralıklı olarak verilen ışık kaynağına bakması istenir.

Epilepsi ve EEG

Epilepsi bilinç kaybıyla karakterce, ancak sık görülmeyen bir hastalıktır. Bir çok değişik türü olmasına rağmen tanısı anamnez ile (hastadan alınan bilgilerle) konulur. Ancak anamnezin sağlıklı alınamadığı hastalardı KG (Elektroensefaiografı) tanıya yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir