Genel Sağlık Bilgileri

E vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

E vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

E vitamini

E vitamini, yapılan çalışmalarda tıp dünyasının dikkatlerini üzerine toplamaya devam ediyor. E vitamini (C vitamini ve beta karoten gibi) “serbest radikalleri” yani bir elektronu eksik olan oksijen moleküllerini tutarak hücrelere zarar vermesini önleyen “antioksidan” özelliğe sahip bir madde. Antioksidanlar bir elektronlarını serbest radikallere vererek bunları zararsız duruma getiriyorlar. Antioksidanlar ortamda bulunmadığında ise serbest radikaller canlı hücrelerden elektron çalarak hücrelere zarar veriyorlar. Böylece sonu kansere kadar varabilen hücresel değişimler meydana geliyor. Son çalışmalara göre, bir antioksidan olan E vitamininin bazı potansiyel faydaları şunlar:

  • E vitamini desteğinin kalp hastalığından koruyucu etkisi var.
  • E vitamini alınması bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltıyor.
  • E vitamini Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatıyor.
  • E vitamininden zengin beslenmenin Parkinson hastalığından koruyucu etkisi olabilir.
  • E vitamini alınması yaşlı kişilerde bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Uzmanlar E vitaminine ilişkin umut verici haberleri değerlendirirken E vitamininin yararları için daha güçlü kanıtlar sağlayacak olan randomize, kontrollu çalışmaların sürdüğünü belirtiyorlar.

E vitamini almanın riskleri var mıdır?

Kanın pıhtılaşmasını azaltan antikoagülan ilaçları alan kişilerin E vitamini alması önerilmiyor çünkü bu ilaçlarla birlikte alınan E vitamini pıhtılaşma zamanını uzatabiliyor.

En uygun E vitamin dozu nedir?

E vitaminiyle ilgili çalışmalarda 50 IU (uluslararası ünite) ile 1,200 IU arasındaki dozlar kullanılmıştır. Kalp üzerinde yararlı etki için günlük E vitamini dozunun en az 100 IU olması gerekir. Kalp hastaları için önerilen doz genellikle günde 400 IU dozudur.

E vitamini alınması tavsiye edilir mi?

E vitamini doktorların en çok tavsiye ettikleri vitaminlerdendir. Bazı uzmanlar özellikle kalp hastalarına E vitamini vermektedir.Tek başına diyetle yeterli E vitamini almak güçtür. Ama unutmamalı ki hiç bir vitamin sağlıklı beslenme ve düzenli bedensel aktivitenin yerini tutamaz.

E Vitamini İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Badem, ay çekirdeği, çam fıstığı, yer fıstığı, kurutulmuş fesleğen, kuru kayısı, yeşil zeytin, ıspanak, kulkas kökü, buğday tohumu yağı, fındık, keten, tohumu yağı, mısır yağı, kanola yağı, brokoli, soya fasulyesi yağı, kivi, mango, domates, kuşkonmaz…

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı