Genel Sağlık Bilgileri

Domuz Gribi (Meksika Gribi) Nedir? Nasıl Bulaşır? Korunma Yolları Nelerdir?

Domuz Gribi (Meksika Gribi) Nedir? Nasıl Bulaşır? Korunma Yolları Nelerdir?

Meksika’da çok sayıda ölüme yol açan “domuz gribi” virüsü başta ABD ve Kanada olmak üzere çok sayıda ülkeye sıçrama işaretleri verirken, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) hastalığın dünyaya yayıla­bileceği uyarısında bulundu. Üst düzey yetkililerden Dr. Keiji Fukuda, bununla birlikte, önceki kuş gribi salgını nedeniyle örgütün ve dünyanın grip salgınlarıyla baş edebilmek için daha hazırlıklı ol­duğunu söyledi. Bir başka WHO yetkilisi ise virüsün mutasyon geçir­mesi halinde kontrolünün daha da güçleşeceği uyarısını yaptı. Ama WHO’ya göre hastalığın bir biyo terörizm saldırısı olduğunu göste­ren bir belirtiye rastlanmış değil.

Domuz Gribinin Tarihçesi

2009 Haziran ayı başında hasta­lığın ortaya çıktığı Meksika’da ölü sayısı 150’yi aştı. ABD’de 20 kişide hastalığın belirlendiği açıklandı. Kanada, Yeni Zelanda, Fransa, İspanya ve İsrail’de de fazla olma­makla birlikte bazı kuşkulu vakala­ra rastlandığı bildirildi.

Hastalıkla ilgili verilen bilgilerde, domuzlarla teması olan kişilerde ortaya çıkıp insanlar arasında solu­num yoluyla bulaştığı belirtiliyor. Bu arada dikkat çekilen bir nokta da hastalığın çocuklar ya da yaşlı­lardan ziyade gençleri etkiliyor görünmesi. Hastalığın bazı kişiler­de çok şiddetli seyretmesi, hatta ölümcül olabilmesine karşılık, bazılarında çok hafif geçmesi de gözle­nen olgulardan.

Domuz Gribi Nedir?

A tipi bulaşıcı bir grip virüsüdür. Bu virüse domuz topluluklarında sık sık rastlanır. Meksika domuz gribi salgı­nını H1N1 tipi bir domuz gribi virüsü başlattı.

İnsanlara Nasıl Bulaştı?

Şimdiye değin bu virüs insanlara bulaşmıyordu. Virüsün büyük bir ola­sılıkla domuzlarla yakın temasta bulunan insanlara bulaşıp, onlarda da mutasyon geçirdiği sanılıyor.

Hastalığın Belirtileri Neler?

Ateş, yorgunluk, iştahsızlık, öksürük ve boğaz kuruluğu en temel belirtiler. Ayrıca hastalığa yakalanan bazı in­sanlarda kusma ve ishal de görüldü.

Kuş Gribi, Domuz Gribi ve Mevsim Gribinin Farkları?

Grip virüsleri insan ve hayvan toplu­lukları arasında yaygın olarak bulunurlar. insanlarda sık görülen mevsim gribi, aslında hayvanlardan insanlara geçme konusunda adaptasyon yaşamış bir virüs sayesinde başla­mış. İnsanlar bu virüsün bir çok çeşi­dine karşı bağışıklık kazandı. Ayrıca aşılar sayesinde de doğal bağışıklığın gücü arttırılıyor. Hem kuş gribi hem de Meksika domuz gribi solunum yollarını etkiliyor ve insandan insana geçebiliyor.

Ne Kadar Tehlikeli?

Meksika domuz gribi şu ana kadar 150’den fazla insanı öldürdü. Hastalık, Meksika başta olmak üzere ABD, Yeni Zelanda ve Avrupa’da görüldü. Dünya Sağlık Örgütü, domuz gribi için dünya çapında yayılma tehlikesi gösterebilir uyarısında bulundu.

Neden Endişelenmeliyiz?

Bu hastalığın dünya çapında yayılma potansiyeline sahip olması endişelen­mek için ilk etken. Domuz gribi virü­sünün çok hızlı mutasyon geçirme kabiliyetine sahip olduğu sanılıyor. Bu yüzden de etkili bir ilaç yapabil­mek çok zor. Meksika domuz gribi virüsü insan ve hayvanlarda bulunan grip virüslerinin karışımına benzer bir yapıya sahip. Bu tipte virüslere insanların bağışıklık sistemi yeterince dayanıklı değil.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı