Genel Sağlık Bilgileri

Doğru ve Dengeli Beslenme Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Doğru ve Dengeli Beslenme Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Beslenme ve Doğru Beslenme Tanımları

Beslenme, yaşayan tüm canlıların yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan bir eylemdir.

İnsan hayatında da yaşamsal aktivitelerin gerçekleştirilmesi ve sağlıklı bir yaşam sürdürülebilmesi bakımından en temel faktörlerin başında beslenme gelir. Beslenme bu bakımdan bir karın doyurma ya da canının çektiğini yemek içmek değil, vücudun gereksinimi olan besinleri yeteli miktarda ve uygun zamanlarda alma yönünde dengeli şekilde yapılan eylem olmalıdır.

Doğru beslenme, dengeli beslenme kavramı ile beraber okunduğu daha net ve anlaşılır anlamlar ihtiva edecektir. Peki nedir dengeli beslenme? Bu sorunun cevabı için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Dengeli Beslenme” den Anlamamız Gerekenler

Vücudun gelişmesi, dokuların yenilenmesi ve organlarımızın çalışması açısından gerekli olan besin ögelerinin her birinin yeterli miktarda alması ve vücutta uygun şekilde kullanılması sonucunda yaşamsal aktivitelerin sorunsuzca yerine getirilebilmesi “dengeli beslenme” nin bir sonucudur.

Dengeli bir beslenmede her insanın günlük olarak alması gereken kalori miktarı farklıdır. Günlük alınması gereken kalori miktarı yaş, cinsiyet, meslek gibi faktörlere göre farklılık göstermektedir.

Çoğu insan aldığı besinlerin ne kadar kalori içerdiğini ve besinlerin içindeki temel ögelerin neler olduğunu bilmemektedir. Acıktığımız zaman da canımız ne isterse onu yemeye çalışırız. Bu durum özellikle 21. yy’da yaygın bir beslenme alışkanlığı haline geldiğini görmekteyiz. Ancak bu tarz bir beslenme alışkanlığı da bizi sağlıksız ve dengesiz beslenmeye götürmektedir.

İnsanın sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için günlük hayatında 40’ı aşkın besin ögesine ihtiyaç duyar. Bu besin ögelerinde de insan vücudunun gereksinimi olan proteinler, karbonhidratlar, yağlar, vitaminler, mineraller ve lifler bulunmaktadır. Dengeli bir beslenme için az önce saydığımız besin ögelerini içeren gruplar olan;

  • Süt grubu (süt, peynir, yoğurt)
  • Et grubu (Et, tavuk eti, balık, kuru baklagiller )
  • Sebze-Meyve grubu
  • Tahıl gruplarından günlük olarak yeterli miktarda alınması ile gerçekleşeceği unutulmamalıdır.

Dengeli bir beslenmede alınacak besin miktarı kişinin gün içerinde gerçekleştireceği aktivitelerine uygun olarak kısa aralıklarla alınması her zaman daha uygun olacaktır. Bu nedenle yaşa, cinsiyete ve mesleğe göre ihtiyaç olan günlük kalori miktarları kişilerin hazırlayacağı beslenme programları çerçevesinde; %55 karbonhidratlar, %25 aşmamak kaydıyla yağlar ve %20 proteinlerden oluşmasına dikkat edilmesi durumunda dengeli bir beslenmenin gerçekleşeceğini söyleyebiliriz.

Dengeli bir beslenmede için unutulmamalıdır ki;

  • Tüketilen besin çeşidinin fazla olmasına özen gösterilmeli.
  • Günlük enerji gereksinimimizin % 55 ini sağlayan karbonhidratlı besinler olan tahıl grubunun(bulgur, mısır, pirinç, unlu gıdalar) günlük beslenmemizde yer almasını sağlamalıyız.
  • Bedenimizin kendini yenileyebilmesi ve geliştirebilmesinin sağlayan ve günlük enerji miktarının %20 sini oluşturan proteinli gıdalarla(kırmızı et, beyaz et, balık ve kuru baklagiller) beslenmeye yönelinmelidir.
  • Günlük tüketilmesi gereken yağlardan gelen enerji miktarı %25’i aşmamasına ve hayvansal yağlar yerine bitkisel yağlarla (zeytinyağı, ay çiçek, mısır özü yağı) beslenmeye çalışılmalıdır.
  • Her gün en az 2 öğünümüzde taze sebze ve meyveler bulundurarak günlük vitamin ve lif ihtiyacı karşılanmalıdır.
  • Beslenme ihtiyacımızı gerçekleştirirken canımızın istediğinden çok bedenimizin ihtiyacını göz önünde tutmayı ihmal etmemeliyiz. Böyle bir beslenmeye özen gösteren bireylerin sağlıklı bir yaşam sürecekleri su götürmez bir gerçektir.

Sağlıklı bir yaşama açılan kapının anahtarının “Dengeli bir beslenme” den geçtiği unutulmamalıdır.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı