Genel Sağlık Bilgileri

Diyaliz Nedir?

Diyaliz Nedir?

İnsan vücudu akıl almaz disiplinleri ve sistemleri olan muazzam bir makine gibi çalışır. Durum böyle ise her şey çok güzel. Ancak bir şekilde işler ters gitmeye başladığında, dokular, organeller, organlar ve dolayısıyla sistemler düzgün çalışmadığında, hizmet kesintiye uğradığında işte o zaman bir insan için her şey çok zor hale gelir.

Bu yazımızda Genel Sağlık Bilgileri alanında belki de en çok bilinmesi gereken bilgiyi ve en çok tanınması gereken organdan söz edeceğim.

Böbreklerimiz ve Diyaliz

Eğer böbrekler bir şekilde zedelenir ve çalışamazsa, görevini yerine getiremez ve kandaki atık maddelerin vücuttan atılması, bertaraf edilmesi için bir makine kullanılması gerekir. Bu makine işlemine diyaliz adı verilir. Bu işlemde özel donanımlı ekipmanlar kullanılır. Bir makine yardımıyla hastanın koluna takılı bir kan setinden kan, steril bir sıvı damarlar haznesine aktarılır.

Atıklar bu setin duvarlarından geçerek temizlenir ve vücuda geri döner. Diyaliz makinesi böbreğe giden ve böbrekten çıkan ana iki damar gibi hareket eder. Hatlardan biri süzülmemiş kanı alır (Renal Atardamar gibi), diğeri de temizlenmiş kanı vücuda geri verir (Renal Toplardamar gibi).

Diyaliz Süreci ve Peryodu Nasıl Takip Edilir? Ne Kadar Sürer?

Hastanın hayatı boyunca, eğer bir böbrek nakli yapılamazsa bu işleme sürekli devam edilir. Diyaliz işlemi, haftada birkaç kez gibi sıklıkla tekrar edilmelidir ki atık maddeler tehlikeli düzeye gelmesin.

Böbreklerimizi Nasıl Koruruz?

İnsan vücudunun yaklaşık % 70’i sudur. Bu nedenle her gün fazla miktarda su içmemiz çok önemlidir. Su vücudumuzun yenilenmesi için gerekli bir sıvıdır. Cilt sağlığı ile de yakından alâkalıdır.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı