Genel Sağlık Bilgileri

Diyabete Bağlı Görme Kaybı

Diyabete Bağlı Görme Kaybı

Milyonlarca kişinin günlük yaşamını ve yaşam kalitesini ilgilendiren görme azlığı sorunlarının yaklaşık %75’i önlenebilen nedenlere bağlıdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2002 verilerine göre dünyada 161 milyon kişide görme bozukluğu sorunu vardır.

Bunların 124 milyonunda görme azlığı, 37 milyonunda ise körlük mevcuttur. Bu rakamlara gözlükle düzeltilebilen görme kusurları dahil değildir. Diğer taraftan milyonlarca kişinin günlük yaşamını ve yaşam kalitesini ilgilendiren bu görme azlığı sorunlarının yaklaşık %75’i önlenebilen nedenlere bağlıdır.

Diyabetik Retinopati

Diyabetik retinopati de gelişmiş ülkelerde dahi 20-65 yaş grubunda dünyanın önde gelen körlük nedenlerindendir. Diyabetik retinopati gözde görme hücrelerinin yer aldığı “görmenin başladığı yer” diyebileceğimiz ağ tabakada diyabete bağlı gelişen hasardır.

Diyabetik retinopatideki başlıca değişiklikler ağ tabakadaki kılcal damarlarda tıkanıklarlar ve damar duvar kalitesindeki bozulma sonucu damar geçirgenliğinin artmasıdır. Bunlar yaygınlığına ve ağırlığına bağlı olarak ağ tabakada değişik derecelerde beslenme bozukluğuna ve görme kaybına neden olurlar.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı