Genel Sağlık Bilgileri

Boyun Ağrıları ve Tedavi Yöntemleri

Boyun Ağrıları ve Tedavi Yöntemleri

Boyun ve Omuz Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Konuya Başlarken

Boyun Ağrıları ve Tedavi Yöntemleri son zamanlarda pek çoğumuzun dertli olduğu ve araştırdığı konular arasında hiç şüphesiz. Bu makalede detayları ile birlikte boyun ve omuz ağrılarını irdelemeye çalıştık. Boyun ve omuz ağrıları neden/nereden kaynaklanır?, sebepleri nelerdir?, teşhisi  ve tedavisi, çözüm yolları hakkında daha fazla bilgi  için makaleyi sonuna kadar titizlikle okumanızı tavsiye ediyorum.

Şikayetler

Boyun ağrısı boyundan başlayıp kürek kemiği, ense ve oradan kola, bazen göğüse doğru yayılan ağrıdır. Boyun ağrısının yanı sıra baş ağrıları da olabilir. Bazı pozisyonlar ve hareketlerde ağrı daha da artabilir. Özellikle gece ağrıları belirgindir, hasta ağrılardan dolayı uyumakta zorlanır, yastık beğenemez.

Güç kaybı ve uyuşma omuzdan kola yayılan uyuşma, kollarda ve etlerde kuvvet kaybı görülebilir. Hasta bazen bardak vs tutamadığını elinden düşürdüğünü ifade eder. Ağır fıtıklarda bacaklar da etkileyen hafif felç tablosu görülebilir. İdrar ve gaita tutamama şikayetleri gelişebilir.

Tedavi

Haç tedavisi, hareket kısıtlaması, dinlenme, hzlk tedavi programlan ve boyun bölgesine yapılacak enjeksiyon uygulamaları cerrahi dışı tedavilerin başlıcalarıdır.

İlaç tedavisinde ağn keski analjezik ve nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar ile kas gevşetti ilaçlar kullanılır. Amaç kasılmış boyun kaslarım gevşeterek spazmı çözüp boynu rahatlatmak, hafif ve başlangıç düzeyindeki fıtıklarda, kasılmaya bağlı sinirlerin sıkışmasını serbestleştirmektir.

Antienflamatuar etki de sıkışmış sinirdeki ödem ve enflamasyonu azaltır.

Fizik tedavi uygulamaları, epidural veya ağrı tetik bölgelerine enjeksiyon uygulamaları, masaj, boyunluk kullanımı bu tedavi seçenekleri içerisindedir.

Cerrahi Tedavi

Cerrahi tedavi seçeneği ise yukarıda sözü edilen tıbbi tedaviye yanıt alınamayan, güç kaybı olan, belirgin omurilik ve/veya sinir kökü basısı saptanan hastalara önerilir.

Boyun fıtığı ameliyatları mikroskop altında mikro cerrahi yöntemle uygulanır. Cerrahide amaç sinire bası yapan fıtığın temizlenip basının kaldırılarak sinirin rahatlatılmasıdır. Boyun fıtığı cerrahisi boynun önünden veya arkadan enseden yaklaşılarak yapılabilir.

Her iki yaklaşımın da kendine özel avantaj ve dezavantajları vardır. Fıtığın konumuna göre ve diğer faktörler değerlendirilerek bu yaklaşımlardan biri uygulanır.

Baskı yapan diskin çıkartılması sonrasında omurların arasına kafes (cage) denen içinde kemik aşı bulunan karbon veya titanyumdan yapılmış impilant yerleştirilerek füzyon (omurların kaynaması) uygulaması veya o seviyedeki hareketliliği korumak için disk protezi yerleştirilmesi yöntemleri uygulanabilir. Birden fazla fıtıklarda olduğu gibi bazı durumlarda stabilizasyonu sağlamak ve füzyonu arttırmak için vida plak sistemi ile enstrümantasyon yapılabilir.

Ameliyat sonrası hasta aynı gün ayağa kaldırılır. Hastanede kalış süresi genelde bir gündür. Hastanın ağnlan büyük oranda geçer, kuvveti hızla düzelir. Uyuşukluk biraz daha geç düzelir. Önden yapılan ameliyatlarda ilk 1-2 gün boğaz ağrısı veya yutkunurken ağrı görülebilir. Ameliyat sonrası omuriararası kemik füzyon yapılan hastalara 3-4 hafta boyunluk kullanması önerilebilir.

Boyun fıtığını önlemek her zaman mümkün değildir, ancak riskini azaltmak için atabileceğiniz adımlar vardır.

  • Doğru kaldırma tekniklerini kullanın. Sırtınızı düz tutarak dizlerinizi bükün ve yükü desteklemeye yardıma olmak için güçlü bacak kastan kullanın. Her iki kolda dengeli yük taşıyın. Çanta taşıyorsanız çantanızı hafifletin.
  • Masa başı çatışma pozisyonunuzu ergonomik hale getirin. Bilgisayar ekranını göz hizasına yakın konumlayın. Sürekli baş öne eğik ve yana dönük pozisyonlardan
  • Uygun yastık ve ortopedik yatakta uyuyun,
  • Oturma, uyku ve yürüyüş pozisyonlarınıza dikkat edin,
  • Uzun süreli oturmanız gerektiğinde ara art esneme ve germe egzersizleri yapın,
  • Boyun, sırt bacaklar ve karın kaslarını güç! tutmak için düzenli egzersiz yapın. Esneklik ve kuvveti dengede tutacak bir egzersiz programı uygulayın,
  • Yüzme, pilates, aerobik ve yürüyüş önereceğimiz sporlardır,
  • Sigarayı bırakın,
  • Sağlıklı ve dengeli beslenin.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı