Genel Sağlık Bilgileri

Böbreklerin Görevleri Nelerdir?

Böbreklerin Görevleri Nelerdir?

Vücudumuzun hücreleri hem büyümek hem de yaşamak için besinleri ve oksijeni yakarak enerjiye dönüştürür; tıpkı ağaç ve başka materyallerin yakılarak başka türde enerjilere (ısı) dönüştürülmesi gibi.

Ancak tıpkı yanmada atık gaz ve küllerin ortaya çıkması gibi vücutta meydana gelen “yanmada” da vücut hücreleri atık maddeler meydana getirir. Bunların vücuttan atılması gerekir, aksi takdirde bizi zehirler. Bu maddelerin temizlenmesi işlemine boşaltma denir ve vücudun ana boşaltma organları böbreklerdir. Vücudun arka tarafında, omurganın her iki yanında birer tane böbrek vardır. Kırmızı, kahverengi fasulyeye benzerler ve her biri sıkılmış bir yumruk büyüklüğündedir. Böbrekler, vücuttaki atık maddeleri temizler ve gereksiz olan suyun atılmasını sağlarlar. Bu sıvı atığa üre denir. Mesanenizde bulunur ve tuvalete gittiğinizde vücudunuzu terk eder.

Günde, terleme, soluk alma ve tuvalete çıkma ile 3 litre su kaybederiz. Ayrıca terleyince faz tuzları atar, soluk verirken de atı karbondioksitten kurtuluruz.

Böbrek Kistleri hakkında yazımız için buraya bakabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı