Genel Sağlık Bilgileri

Beynimizin Bölümleri ve Görevleri

Beynimizin Bölümleri ve Görevleri

Beyin basit olarak üç ana parçaya bölünebilir: Arka beyin, orta beyin ve ön beyin. Bu bölümlerin her biri tamamen değişik fonksi­yonları olan ve beynin diğer bölgeleri ile bağlantılı başka alt bö­lümlere ayrılır.

Arka beyindeki en büyük yapı beyinciktir. Beynin tümünde en büyük bölüm asıl beyin olan Serebrum’dur ve ön beyinde bulunur İnsanlarda bu bölüm, hayvanlara nazaran daha gelişmiştir. Burası beynin diğer bölgelerinden karar almak için gönderilen mesajların geldiği yerdir. Beyin korteksi serebrumun dışında bulunan gri kıvrımlı yapıdır. Bu bölüm insanlarda o kadar gelişmiştir ki kafatasının içerisine sığabilmek için sürekli kıvrımlar hâlinde dolanmış olarak bulunur. Kıvrımlar açıldığında, kıvrımlıyken kapladığı alanın yak­laşık 30 katı bir alanı kaplar.

Titreme dört mekanizma tarafından yönetilir. Beynin tabanındaki hipotalamus, sıcaklığın düşük olduğunu algılar ve tiroit bezine metabolizmayı hızlandırması için sinyal gönderir. Kaslar bununla beraber kasılıp gevşemeye başlar ve ısı üretir. Sinirler deriye sinyal gönderir ve deri gözenekleri daralarak ısının vücutta saklanmasını sağlar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı