Genel Sağlık Bilgileri

Bel Ağrıları ve Tedavi Yolları

Bel Ağrıları ve Tedavi Yolları

Belin biyomekaniği nedir?

Bel Ağrıları ve Tedavi Yolları başlıklı yazımızda toplumumuzdaki hemen hemen her 100 kişiden 60’ında rastlanan bel şikayetleri, bel ağrıları hakkında özet niteliğinde bilgilere yer veriyoruz.

Ayakta duran kişide bele binen yük kilosu kadardır. Yatağında sıfırdır, öne doğru 10 derece eğilmekle bile, bele binen yük % 50 artar. ÎQ kg yük taşıyan kişinin, beline binen yük 2 katıdır. Dizler bükülmeden, betin öne eğilmesinde bete binen yük 2.5 kat artar. Ayakta durma, oturma ve yatış hallerinin yarım saatlik sürelerle değiştirilmesi gerekir Kısa yürüyüşler bel dostudur.

Bel omurgası nasıl bu kadar hareketlidir? Bel kemiği tek parça bir kemik değildir.

Kibrit kutusuna benzer 5 omur kemiğinden oluşmuştur. Aralarında amortisör görevi üstlenen 5 adet disk vardır. Disklerin ortasında hidrolik gibi davranan çekirdek diskler 20-30 yaşlarından sonra yıpranır, esnekliği kaybolur, üzerine binen yükleri karşılayamaz otur.

Bel hareketlerindeki her zorlanma, disklerde aşınma ve yırtıklara neden otur. Bozulan disk yerinden fırlayan yay gibi yerinden çıkar, bel omurlarını birbirine bağları omurları zorlar, işte buna bel fıtığı diyoruz. Diskin içindeki çekirdek, diş macunun tüpten dışarı pörtlemesi gibi, omurilik kanalındaki kök sinirlere baskı yapar, Bel omurgası, hem omuriliği kemikten bir muhafaza içinde korurken hem de vücudumuzun en hareketli bölgesidir. Omurganın eğilmesinin, bükülmesinin %75 ‘i bel bölgesinde olur,

Bel fıtığı ile siyatik arasında ne fark vardır?

Bel fıtığı bir disk yaralanmasıdır. Diskin fıtıklaşarak sinirlere baskı yapması mekanik bir hasara yol açar. Aynı zamanda diskin kendisi o bölgede bir İltihaba yol açar. Bu baskı ve yangı, sinirin yayılım bölgesinde ağrı, uyuşma, yanmaya neden olur ki işte buna siyatik ağrısı (siyatolji) diyoruz. Omurilikteki bu sinir sıkışması sonrasında o bölgede yapışıklıklar gelişebilir Hasar kalmasını önlemek İçin bel fıtığını kendi haline bırakmamak, tedavi etmek gereklidir.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı