Genel Sağlık Bilgileri

B6 Vitamini Piridoksin Nedir?

B6 Vitamini Piridoksin Nedir?

B6 Vitamini (Piridoksin, Adermin)

Metil (CH3), Hidroksimetil (CH2OH), Hidroksi (OH) gruplarını içeren piridin halkasına (Piridoksin) değişik takılar gelerek üç tip B6 Vitamini oluşur. B6 Vitamini etkisi gösteren üç ayrı kimyasal yapı: Piridoksin, bunun aldehid türevi Piridoksal ve Aminli bileşimi olan Piridoksamin; hepsi aynı şekilde B6 Vitamini etkisine sahiptir. Piridoksin/Piridoksal; 2-Metil-3-Hidroksi-4,5- dihidroksimetilpirimidin’dir. B6 Vitamini, suda çözünen bir vitamindir. Bu nedenle vücutta bir deposu yoktur ve her gün vücuda alınması gereken vitaminlerdendir. B6 vitamini suda ve alkolde kolay çözülür. B6 Vitamini Ultraviyole ışınına çok hassastır. Kristal formda asit ve alkalilere çok dayanıklıdır. B6 Vitamini, incebarsaklardan ve % 70 kadarı emilir. Fosforile formunun emilimi yavaştır. Biyokimyasal olarak en etkili formu; Piridoksal Fosfat’tır. Piridoksal Fosfat; arginin, tirozin ve diğer bazı aminoasitlerin dekarboksilasyonunda görev yapan enzimlerde prostetik grubu oluşturur. Aynı zamanda Serin ve Treonin aminoasitlerinin deaminasyonunda enzim görevi görür. Piridoksal Fosfat’ın vücutta görev aldığı en önemli iki dekarboksilasyon reaksiyonu; Merkezi Sinir Sistemi ile ilgili olan Glutamik Asit’in GamaAminoButirikAsit’e(GABA) ve DOPA’nın Dopamin’e dönüşmesi reaksiyonlarıdır. B6 Vitamini; hemoglobin yapısında yer alan Hem Sentezi için de gerekli bir maddedir. Piridoksal Fosfat; hücrelerde aminoasitlerin aktif taşınmasında görev yapar.

B6 Vitamini Nelerde Bulunur?

B6 Vitamini; fiziksel ve zihinsel olarak gerekli bir vitamindir. En önemli besin öğesi olmasıyla birlikte pek çok gıda maddesinde bulunması nedeniyle kolayca elde edilebilir. B6 vitamini en çok bira mayası, bezelye, ceviz, yer fıstığı, ay çekirdeği , havuç , buğday ve bulgur da yüksek olarak hububatlarda bulunmaktadır. Daha az miktarlarda da olsa; fasulye, karnabahar, muz, üzümde de vardır. Hayvani besinlerde de B6 vitamini vardır. Tavuk, sığır ve dana etleri, karaciğer, böbrek, balık (alabalık, som balığı {somon balığı}), yumurta sarısında B6 vitamini boldur. Önerilen Tüketim Standardı; ortalama 2.0 mg günlük doz önerilir. Bu, bebeklerde 0.3 – 0.6 mg ve büyüme çağındaki çocuklarda 1.0 mg olarak önerilmektedir. (önerilir = eksiklik gelişimini önleyecek günlük asgari doz)

B6 Vitamini Ne İşe Yarar?

Aminoasid metabolizmasında, protein metabolizmasında etkilidir. Serum Glutamik Oksalasetat (SGOT) ve Serum Glutamik Pirüvat (SGPT) enzimlerinin aktivitesinde etkilidir. Ayrıca Homosistin ve Triptofan metabolizmasında etkilidir. Aminoasidlerin sindirim sisteminden emilimlerinde rol oynar. Hem senteziyle ilgilidir: Porfirin yapımında önemli olan süksinilglisin’in, delta aminolevülenik aside dekarboksile olmasını katalizleyen bir koenzimdir. Eksikliğinin insanlarda hipokrom mikrositer anemiye neden olması bundandır. Bunlardan başka, linoleik asidin araşidonik aside çevrilmesinde bir koenzim gibi etki eder. Ayrıca, hücre zarlarından sadece aminoasidlerin ve bazı metal iyonların, birbiriyle şelat kompleksleri oluşturan şekilde geçmelerini sağlar. Bağışıklık sistemi, böbrek ve kalp fonksiyonları için yardımcıdır. Büyüme ve hücre çoğalmasında rol oynayan nükleik asitler için gereklidir. Sinir Sistemini korur ve fonksiyonlarının düzenli olabilmesini sağlar. Piridoksin, Premenstrüel Sendrom olarak bilinen adet (aybaşı veya mens) öncesi gerginliklerinde, mens (adet) dönemlerinde gözlenen sivilce artışı, ruhsal gerginlikler ve migren tipi başağrılarında tedavi amacıyla kullanılması nedeniyle oldukça popülerdir. Diyabet ( Şeker Hastalığı ) ve Kalp Hastalıklarında tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Ayrıca ellerde sinir sıkışması ile gelişen Karpal Tünel Sendromu’nun tedavisinde de kullanılır. Artrit (eklem iltihabı), eklem problemleri, Astma, Hiperaktivite Bozukluğu , Psikiyatrik Bozukluklarda B6 vitamini tedavide önemli görevler alır. Gebelik Toksemisi ( zehirlenmesi), bazı tür idrar kesesi kanserleri ve Kalsiyum oksalat tipi böbrek taşlarında koruyucu olarak kullanılır. Bazı tip Anemilerde kullanılabilir. Ayrıca Tüberküloz tedavisinde kullanılan İzoniazid adlı ilaç, idrarla piridoksal fosfat kaybına yol açtığı için bu hastalarda tedaviye eklenir.

B6 Vitamini Eksikliğinde Ne Olur?

B6 vitamini eksikliğinde cilt lezyonları olmasının yanı sıra, ağız, burun ve göz çevresinde döküntüler, dil kızarıklığı, şişme ve yanması meydana gelir. B6 Vitamini eksikliği arttıkça sinir sistemi ile ilgili belirtiler de olmaya başlar: sinir iltihapları gelişir. Konvülsiyonlara (havale) eğilim meydana gelir. B6 Vitamini eksikliği kansızlığa da neden olur. Bu anemi hipokrom mikrositer olarak tanımlanan tipte bir anemidir. İdrarla aminoasitler kaybedilmeye başlar: Homosistinüri ve Sistationüri gelişir. Böbrek taşları oluşur. SGOT ve SGPT enzim aktivitesi azalır.

B6 Vitamini Aşırı Dozunda Neler Olur?

Günlük 500 mg doz ile uzun süreli kullanımlarında veya 2 gr ve üzeri Piridoksin alındığı durumlarda sinirsel bozukluklara yol açarak toksisite belirtileri gözlenebilir. Piridoksine Bağımlılık Sendromu da tanımlanmıştır. Günde 200 mg’ı geçmeyen dozlarda güvenle kullanılabileceği bildirilmektedir.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı