Genel Sağlık Bilgileri

Ağız Kokusunun Sebepleri ve Baş Etme Yolları

Ağız Kokusunun Sebepleri ve Baş Etme Yolları

Ağız Kokusu (Halitosis) Nedir? Sebepleri ve Baş Etme Yolları Nelerdir? Gerek çevrenizdeki insanları gerekse kendinizi rahatsız edebilecek ve çok farklı etkenlere bağlı olan ağız kokuları oluşabilmektedir. Bunları bir kısmı tükettiğiniz yiyecek ve içeceklere bağlı olarak oluşabilir ve geçicidir. Ancak bizim öncelikle sözünü edeceğimiz, üzerinde duracağımız, herhangi bir içsel etkene bağlı olarak ortaya çıkan ve devamlılık arz eden ağız kokularıdır. Bu ikinci sınıfa giren bir ağız kokunuz var ise mutlaka ilgili uzmanlık bilgisine sahip bir hekime başvurmalısınız.

Halitosis (Ağız Kokusu) Nedir?

Bilindiği üzere kokular hayatımızın bir parçadır. Ancak söz konusu koku, pis ve istenmedik bir koku ise başta etrafınızdaki insanları ve de sizi rahatsız edecektir.  Çevresel etkenlerden kaynaklı ve bizi rahatsız eden pek çok pis koku kaynağı ve rahatsızlık unsuru ile karşı karşıya kalabiliyoruz.

İnsanları rahatsız eden kokuların başında da Ağız Kokusu yani Halitosis gelmektedir. Ağız kokusu pek çok farklı sebepten kaynaklanıyor olabilir. Bununla ilgili olarak ilk elden özellikle bir Diş Hekimi ve Kulak Burun Boğaz (KBB) uzamanı tarafından muayene edilmeli eğer sorun daha derinlerde ise bir Gastroenteroloji uzmanı tarafından incelenmelidir.

Ağız Kokusunun Başlıca Sebepleri

Gece uyurken tükürük salgısının azalması, burundaki mukus taba­kasının kalınlaşması ve dilin boğazın gerisine doğru konumlanması nedeniyle, ağzın içine giren oksijen miktarı belirgin ölçüde azalıyor.

Ağız Kokusunun Sebepleri ve Baş Etme Yolları

Bunun sonucunda, oksi­jensiz ortamda üreyen bakteriler ağız içinde çoğalıyorlar. Bu bakteri­lerin kükürt içeren metabolik ürünleri nedeniyle de ağız koku­su ortaya çıkıyor. Sabahları ağız kokunuzun daha az rahatsız edici olabilmesi için, yatmadan önce uygun şekilde dilinizi fırçala­mayı ya da gargara ola­rak satılan antimikrobiyal sıvılarla ağzınızı çalkalamayı deneyebilirsi­niz.

Ağız Kokusunun Sebepleri ve Baş Etme Yolları

Buna ek olarak, gün boyunca yediğimiz besinlerin, diş çürükleri­nin, diş eti hastalıklarının ya da şeker gibi başka hastalıkların da ağız kokusuna neden olabileceğini unutma­yın.

Eğer sigara vb. koku veren, katran içeren maddeler ve içecekler kullanıyorsanız da ağız kokusu kaçınılmaz bir durum olacaktır.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı