Gastronomi

Henüz Denemediyseniz Mutlaka Tatmanız Gereken Efsane Tatlar

Henüz Denemediyseniz Mutlaka Tatmanız Gereken Efsane Tatlar

Henüz Tadına Bakmadıysanız, Mutlaka Denemeniz Gereken Mükemmel Yiyecekler

1. Susam Ezmesi: Ege memleketlerinde özellikle Denizli, Uşak ve Afyon dolaylarında çok eski zamanlardan beri tüketilegelmiş geleneksel damak tatlarından birisidir susam ezmesi…

Eski zamanlarda (30-40 yıl önce) bugünkü gibi makina, ekipmanlar da gelişmediği için tamamen el-kol gücü ile evlerde yapılan susam ezmesi, bugün gelişmiş makina ve ekipmanlar sayesinde ticareti de yapılan geleneksel bir ürün haline gelmiştir. Dilerseniz ürüne buradan ulaşabilirsiniz.

2. Haşhaş Ezmesi: Haşhaş Ezmesi’nin öyküsü de Susam Ezmesi ile neredeyse aynı. Farklı olansa ürün ve tat…
Haşhaş bilindiği üzere Afyon bitkisinin tohumlarıdır. Yani aynen susam gibi haşhaş da yağlı tohumlu bitkilerden olup, tohum aynı zamanda üründür/meyvedir. Bir başka fark ise susam bitkisi taze ot olarak tüketilmez ancak haşhaş tohumlanmadan önce Afyon bitkisi taze, yeşil ot olarak salata olarak tüketilebilir. Dilerseniz ürüne buradan ulaşabilirsiniz.

3. Şakşak Helvası: Bolu/Gerede yöresine özgü olan bu lezzetli yiyecek bu yörede eski zamanlardan beri üretilen geleneksel bir damak tadıdır. Cevizli ve fındıklı olarak üretimi yapılmaktadır. Öyle ki eski zamanlardan bugüne kurulan bölgesel panayırların gözde tüketim ürünü olmuştur. Dilerseniz ürüne buradan ulaşabilirsiniz.

4. Kakaolu, Fındıklı Koz Helva: Bu helva da Şakşak helvasına yakın bir üründür. Tek farkı şakşak helvası daha sert (Bu sebeple Taş Helva da denilir.) Koz Helva ise daha yumuşaktır. Dilerseniz ürüne buradan ulaşabilirsiniz.

5. Cevizli Pekmezli Sucuk: Üzüm pekmezinden imal edilen ürün tam bir besin bombasıdır. Özellikle kansızlık şikayeti olanlar için tavsiye üründür. Dilerseniz ürüne buradan ulaşabilirsiniz.

6. Yeşil İncir Reçeli: Balıkesir’den sofralara ulaşan bir lezzet var bizzat benim deneyimlediğim. Tadı bir harika. O yeşil, ham incirin taze, süt kokusu, ağızda dağılan aroması ve alacağınız muazzam tadı bir hayal edin. Şuan bile o tadı hissedebiliyorum. Fikir vermesi açısından buradan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı