Gastronomi

Doğal Köy Tarhanası ve Faydaları

Doğal Köy Tarhanası ve Faydaları

Hepinizin malumudur Rüştü Asyalı’nın Keloğlan tiplemesi ve film sahnelerinden birinde (Keloğlan masallarından birinde) padişahın hasta olmuş biricik Cankızı’na hekimlerce çare bulunamamıştır. En sonunda Cankızı Keloğlan’ın yaptığı Tarhana Çorbası kurtarmıştır.

Bu yazımda sizlere dillere pelesenk olmuş, faydası ve pek çok hastalığa şifası saymakla bitmeyen Tarhana‘dan yani tarhana çorbasından bahsedeceğim kelimeler yettiğince.

Nasıl Ürünler Tercih Edilmeli?

Ancak unutmadan hemen paylaşmak isterim özellikle bu tarz geleneksel ürünler söz konusu olduğunda doğal köy ürünleri tercih edilmeli. Katkısız, fabrikasyon olmayan, koruyucu madde içermeyen, doğal köy şartlarında geleneksel üretim yöntemleriyle üretilmiş yiyecekler her zaman en iyisidir.

Bilindiği üzere aslında Tarhana eskilerde (ve belki de bugün bile) fakirin, yoksulun en nadide katıklarından bir tanesiydi. (Diğeri de malum bulgur pilavı)…

Neyse şimdi gelelim Tarhananın besleyici özelliklerine

Uzmanlar tarafından Tarhananın içinde bulundurduğu çeşitli liflerden dolayı yüksek kolesterol, kalp krizi, kolon kanseri, obezite, yüksek tansiyon, hemoroid ve damar hastalıklarının azaltılmasında etkili olduğunu bildiriliyor.

Ayrıca tarhanada bulunan proteinlerin vücut için gerekli olan bazı aminoasitleri bolca içermesinden dolayı hastalıklara karşı ciddi bir direnç sağladığı, özellikle içerdiği buğday ve türevleri sayesinde B vitaminince zengin olduğu belirtiliyor.

Kalsiyum, demir ve çinko gibi minerallerce zengin olan tarhana bol bol tüketilmeli.

Tarhananın içeriğinde ne var?

Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Temiz, tarhananın buğday unu veya göce adı verilen kepeksiz buğday yarmasına yoğurt, maya, domates, biber ve soğan gibi çeşitli sebzelerle nane, dereotu ve çörtük gibi çeşitli aromalı otlar ve tuz eklenip yoğrularak elde edilen hamurun 1-5 gün süreyle fermantasyona bırakılması ve ardından kurutulmasıyla elde edilen sağlıklı, sindirimi kolay, beslenme değeri yüksek ve dayanıklı geleneksel bir fermente Türk gıdası olduğunu söyledi.

Tarhananın tarihsel geçmişi

Prof. Dr. Ayhan Temiz ayrıca, Tarhananın Türk kavimleri tarafından çok eski çağlarda üretilip tüketildiğinin tahmin edildiğini kaydeden Temiz, Orta Asya’dan göç eden Türklerle birlikte Anadolu’ya geldiğini ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde de İran ve Irak gibi imparatorluğa yakın komşu doğu ülkelere ve Rumeli üzerinden Macaristan ve Yunanistan gibi batı ülkelerine yayıldığının kabul edildiğini belirtti.

Sevdikleriniz için, sağlığınız için, gelecek nesiller için hazır çorba tüketmek yerine doğal köy tarhanası tüketerek sağlıklı yaşama sarılmak tercihini yaptığınız sağlıklı, mutlu günler dileklerimle…

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı