Film Eleştirileri

Başkanın Adamları Wag The Dog

Başkanın Adamları Wag The Dog

Wag-The-Dog-Poster

Bir Siyaset Klasiği Aslında

Belki birçoğunuz bu filmi izlemiştir. Başkanın Adamları (Wag The Dog). Eminim hepiniz şu sözü en azından kendi kendinize söylemişsinizdir: “Bir ABD siyaset klasiği…”

Aslında bu tür argümanlar bugüne kadar pek çok dünya ülkesinde, siyaset şekillendirilirken kullanılagelmiştir. Ama filmi bir iletişimci gözüyle, halkla ilişkiler penceresinden görmeye çalışınca çok iyi bir örnekleme, kaliteli bir modelleme yapıldığı düşüncesini taşıyorum. Bunları söylerken şunu belirtmeliyim ki film deki kurgu, senaryo tüm yalınlığıyla izleyiciye sunuluyor. Yani “Bizim siyaset diye izlediklerimiz meğer bir kurgudan ibaretmiş!” dedirtiyor izleyiciye…

Adamlar mevcut durum ne olursa olsun, son durumu istedikleri noktaya getirmek için sinemayı, basını, halkı,  medyayı istedikleri şekilde kullanıyorlar ve olayları dizayn ediyorlar. Yılların değişmeyen klasiği Toplum Mühendisliği kavramı tekrar tekrar zihnimizden geçiveriyor…

Ve tüm bu yaşananlardan sonra siz, sizi yönetenler ne şekilde ve nasıl istiyorlarsa öyle düşünmek zorunda kalıyor, öyle düşünüyor ve öyle de yaşıyorsunuz. Sonra da verdiğiniz karara kendi kararınız mış gibi sahip çıkıyorsunuz.

Filmin girişinde tipik, basitmiş gibi duran klişe sözlere de yer verilmiş. Bunlara değinmek gerekiyor. Birincisi (filme de çok tekrar etmiş, ben bunun üzerinde durmayacağım) “Derenin ortasında at değiştirmeyin.” diğeri ise “Köpek neden kuyruğunu sallar? Çünkü köpek kuyruğundan daha akıllıdır. Eğer kuyruk daha akıllı olsaydı, kuyruk köpeği sallardı.” Evet bu söz gerçekten de yönetenler ve yönetilenler kavramlarını ve de arasındaki farkları daha iyi kavramamızda, anlamamızda bizlere kılavuzluk edebilir.

İyi seyirler…

Künye

Yönetmen: Barry Levinson

Oyuncular: Robert De Niro, Dustin Hoffman

Tür: Dram , Komedi

Yapım: 1997 – ABD

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı