Eğitim

Tuvalet Eğitiminde Ailenin Tutumu Nasıl Olmalıdır?

Tuvalet Eğitiminde Ailenin Tutumu Nasıl Olmalıdır?

Eğitim için çocuğun ve annenin sorununun olmadığı uygun bir zaman seçilir (boşanma, ölüm, taşınma, hastalık, depresyon, vb. durumlarda acele edilmemelidir).

Öncelikle çocuğun sizi dinleyebileceği bir zamanda (uykudan kalktığı keyifli bir zaman seçilebilir) onunla göz teması kurularak böyle bir eğitime başlanılacağı söylenmelidir. Yani ona önleyici açıklama yapılır.

Birlikte bir oturak alınabilir, ya da evdeki klozet üzerine düşmemesi için aparat takılabilir. Ayağının altına yere rahat basabileceği ek bir yükseltici konulabilir. Yani ona uygun bir ortam hazırlanır.

Kendi yaş grubundan çişini yapan birisi gözlemletilebilir. (“sen de Ayşe gibi çişini klozete yapmak ister misin? Ne dersin?” gibi) Yani ona örnek davranış gösterilir.

Birlikte bezi çöpe atarak “sen büyüdün, haydi klozete oturalım ne dersin?” şeklinde konuşulabilir. Çocuk belli aralıklarla oturağa oturtulmalıdır. Başlangıçta tepki gösterebilir, zorlanmamalıdır. Eline bir oyuncak verilebilir. 10-15 dakika süre ile kısa öyküler okunabilir.

Anne baba, ara ara çocuğa; “bak, ben de çişimi yapmak için tuvalete gidiyorum” diyerek örnek olmalıdır. istemeyerek çişini altına yaptığında hor görülmemeli; azarlanmamalıdır. Yani gözardı edilmelidir. Aksi takdirde çocukta suçluluk duygusu gelişebilir.

Bakışlarımız sevecen ve ses tonumuz yumuşak olmalıdır.

Çocuk kendi başına çişini tuvalete yaptığı zaman mutlaka övülmelidir. Takdir genellikle manevi ödüller

şeklinde olmalıdır. Bu, sıcak bir öpücük, alkış, kucaklama, oyun oynama, parka gitme şeklinde olmalıdır.

Takdir olumlu davranışı pekiştirir. Güven duygusunun gelişmesine yardımcı olur.

Tuvalet eğitimi tamamlandıktan sonra 4-5 yaşlarında temizlik alışkanlığı da öğretilmelidir. Anne önce genital bölgeyi önden arkaya doğru siler. Sonra çocuğa tuvalet kağıdını verir, çocuğun denemesini sağlar.

Temizlik için en iyi temizleyici sudur. Sabun ve temizlik mendilleri iç deriyi tahriş edeceğinden kullanılması önerilmez.

Çocuk bazen altına çiş ya da kakasını yapıyor diye yeniden bezlenmemelidir; bu öğrenmeyi geciktirir. Bu süre başlayınca gece de bezlenmemelidir. Bezlemek çocuğa: “ben önlemimi aldım, sen altına çiş yapabilirsin” mesajı verir. Bu da çocukta çelişki yaratır.

Gündüzleri, çocuğa bol sıvı verilmeli, akşam geç saatlerde sulu gıdalar (süt, meyve suyu, vb.) verilmemeli, sıvılar uykudan en az iki saat önce kesilmelidir.

Eğitime başlarken gözden çıkardığınız bir yatağı kullanabilirsiniz. Ya da çocuk görmeden çarşaf altına yatak koruyucu koyabilirsiniz. Alıştırma külotlarından yararlanabilirsiniz.

Gündüzleri 3-4 saatte bir tuvalete gitmesi teşvik edilmelidir.

Bu eğitim sürecinde kaçınmanız gereken YANLIŞ TUTUMLAR şunlardır:

Çocuk korkutulmamalı, Tehdit edilmemeli, Ad takıp alay edilmemeli, Suçlanmamalı,

“Babana söylerim, parka götürmem, çikolata yok, çişli, kakalı çocuk, Allah kahretsin, canın çıksın, annen olmam, polise veririm, poponu yakarım, sen sorumsuz ve beceriksiz çocuğun tekisin” gibi sözler söylenmemen.

Emir verilmemelidir, “Hadi çabuk oturup yap” gibi. Bunun yerine “bir bak bakalım” “çiş gelmiş mi, oturalım mı ne dersin?” denilebilir.

Elleme pis demek yerine, “elimiz kirlenince yıkamamız gerekir” denilebilir.

Başka biriyle kıyaslanmamalıdır (“Bak kardeşin altına hiç çiş yapıyor mu?” gibi). Kıyaslamak çocukta

kıskançlık duygusunun artmasına sebep olur ve kıyaslanan kişiyle ilişkisi bozulabilir.

En önemlisi de fiziksel şiddete başvurulmamalıdır (kulak çekmek, çimdik atmak, tartaklamak, eline poposuna vurmak gibi davranışlar şiddet kapsamına girer).

Tüm bu olumsuz yaklaşımlar öğrenmeyi geciktirir, aranızdaki ilişkiyi bozar. Çocuğunuzun güven duygusunun gelişimini engeller. Zihinsel, sosyal, duygusal, bedensel gelişiminin geri kalmasına yol açar.

UNUTMAYIN: Çişi ve kakasının geldiğini farkedip size haber verecek tek kişi çocuğunuzdur. Sabırla bekleyin. Bu beceri genellikle beş yaşında süreklilik kazanır.

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İSTANBUL TIP FAKÜLTESİ

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı

Çocuk Sağlığını İzlem Polikliniği

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı