Yerli İnsansız Hava Aracı: ANKA

Yerli İnsansız Hava Aracı: ANKA

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’nin ürettiği ‘Türk İnsansız Hava Aracı’ bugün düzenlenen törenle kamuoyuna tanıtıldı. ‘Anka’ adı verilen insansız hava aracını Türkiye, ABD ve İsrail’den sonra üreten 3. ülke oldu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAİ)’nin Ankara’daki tesislerinde gerçekleştirilen tanıtıma Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, kuvvet komutanları ve çok sayıda askeri personel katıldı.

PKK’yla mücadelede İsrail üretimi ‘Heron’lardan yararlanan Türkiye’nin yüzde 100 yerli olan insansız hava aracına ‘Anka’ ismi verildiği bildirildi.

ANKA’nın Teknik Özellikleri

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, Türk İnsansız Hava Aracı (TİHA) ANKA’nın, 17 metre kanat açıklığı, bin 600 kg kalkış ağırlığıyla, kendi sınıfının en üst kapasiteli uçakları arasında yer aldığını söyledi.

ANKA’nın hangardan çıkartılması nedeniyle TUSAŞ’ın Akıncı’daki tesislerinde yapılan törende konuşan Dörtkaşlı, uçağın teknik özelliklerini anlattı. 7 bine yakın parçadan oluşan ve büyük oranda karbon kompozit malzemeden yapılan uçağın gövde ve kanatları ile radar görünürlüğünün düşük olmasına özen gösterildiğini belirten Dörtkaşlı, 155 beygirlik bir dizel motora sahip olduğunu ve 24 saat hava kalma kapasitesinin bulunduğunu anlattı.

Dörtkaşlı, ANKA’nın, 200 kg faydalı yük kapasitesi ile aynı sınıftaki rakiplerinden daha büyük olduğunu da vurguladı. ANKA’nın taşınabilirliğinin de kolay olduğunun altını çizen Dörtkaşlı, C-130 nakliye uçaklarıyla istenilen yere nakledilebildiğini ifade etti.

Muharrem Dörtkaşlı, projenin yüzde 40’lık bir bölümünün milli sanayiye yaptırıldığı, ayrıca yaklaşık yüzde 20’lik bir kısmın da malzeme alımlarına ayrıldığını söyledi.

Mitolojideki Anka Kuşu’ndan Esinlenildi

Efsaneye göre, bütün kuşların şahı olup, Kaf dağında yaşadığına inanılan Anka kuşu, bilge ağacında yaşar, ölümsüzdür ve bu nedenle tüm zamanların bilgisine sahiptir.

Bu nedenle, TİHA’ya da özgürlüğün, güç ve bilgeliğin sembolü olan Anka kuşunun ismi verildi. ANKA, kanatlarıyla da efsanelerde resmedilen Anka kuşuna benziyor.

ANKA’nın sağ tarafında, Kemal Atatürk imzası bulunuyor. TİHA ilk olarak, 23 bin fite çıkıp 18 saat havada kalacak. Daha sonra 30 bine çıkıp 24 saat kalacak. 17 metre kanat açıklığı, 9 metre boyu, 1,70 metre yüksekliği bulunan uçak, gündüz ve gece keşif, gözetleme ve hedef tespiti yeteneklerine sahip.

Otomatik kalkış ve iniş kabiliyetine sahip olan uçağın, karıştırma korumalı 200 km’lik bir menzil veri linki bulunuyor. Uçak, çekerek kaydettiği verileri yer istasyonuna gönderiyor ve bu çerçevede, keşif, gözetleme ile görüntü istihbaratının yanı sıra, haberleşme ve elektronik harp imkanı sağlıyor.

Operatif İHA sınıfından bulunan ANKA’nın görev bilgisayarı ASELSAN tarafından yapıldı. Bu yıl içinde testleri devam edecek olan ANKA’ya gelecek yıl gece görüş kamerası takılacak. ANKA’ya, 2012 yılında da bulutların ardından görüş sağlayabilecek radar sistemi monte edilecek. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) 10 uçak siparişi alan TUSAŞ, 2012 yılı sonunda ya da en geç 2013 yılında TSK’ya teslim edilecek.

Heron’dan Daha Ucuza Mal Olacak!

ANKA’nın, sınıfındaki Heron’a göre, bazı üstünlükleri bulunuyor. ANKA öncelikle, Heron’dan farklı şekilde jet yakıtı kullanıyor. Heron’da üç saatle sınırlı olan buz önleme sistemi, ANKA’da 24 saat boyunca çalışabiliyor. Heron’un 185 kg faydalı yük taşıma kapasitesi bulunurken ANKA 200 kg yük taşıyabilecek. ANKA, 200 km’yi 1 saatte alabiliyor.

ANKA’nın Heron’dan daha ucuza mal olacağını belirten yetkililer, aynı sınıftaki dört uçak ile iki istasyonlu bir sistemin ortalama maliyetinin 50-60 milyon dolar olduğunu, ancak ANKA’nın bu rakamın altında mal olacağını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir