Bilim ve Teknoloji

Sönmeyen Ampul Yapmak Mümkün Mü?

Sönmeyen Ampul Yapmak Mümkün Mü?

Sizin cevabınız ne olur bilmem ama ben ‘evet’ diyorum. Bakalım nasıl oluyormuş?..

1879 yılının bir kasım gecesinde, yazı masasının başında, dalgın dalgın düşünüyordu Edison. O güne kadar birçok deney yapmıştı ama bunların hiçbiri ba­şarılı olmamıştı. O gece bir yandan ceketinin düğmeleriyle oynarken bir yandan da gene ampulü nasıl çalıştı­racağını düşünüyordu.

Birden ceketinin düğmesi kop­tu. Kopan yerden küçük bir iplik sarkıyordu, işte bu iplik Edison’a ilham kaynağı oldu. Ayağa fırlayarak asista­nından bir yumak ip almasını, bunları parçalara ayır­masını, kömürleştirmesini ve ampule takmasını söyle­di. Böylece saatlerce yanan bir ampul yapmayı ba­şardı. Daha sonra çalışmalarını geliştirdi.

Aslında elektrik ampulleri hiç sönmemek üzere planlanmıştır. Yaklaşık bir asırdır sönmeyen am­puller vardır. 1900’lerin başında, Westem Electric Company isimli elektrik şirketinin ürettiği ampullerden bazıları böyledir. Thomas Edison’un Florida’daki evin­de yanan ampulün de onun yaşadığı dönemden kalma olduğu bilinmektedir. Sönmeyen ampulün sırrı, içindeki gaza hiç oksijen eklememektir. Eğer oksijen eklenmezse içindeki flaman (ampulün içindeki sıcağa daya­nıklı ince-uzun tel) paslanmaz ve asırlar boyu yanmaya devam edebilir. Ancak oksijen, flamanları toz haline getirir ve ampulün ömrü bitti­ği için yenisini almak zorunda kalırız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı