Bilim ve Teknoloji

Sıcakladığımızda Yüzümüz Niçin Kızarır?

Sıcakladığımızda Yüzümüz Niçin Kızarır?

Sıcak basınca vücudumuzda ilk sinyal yüzümüzde belirir? Peki sıcak basınca yüzümüz neden kırmızı bir renk alır? Bu sorunun cevabını meraklıları için paylaşıyorum.

Beynimizin hipotalamus isimli bölümü, tıpkı bir termostat gibi vücut sıcaklığımızı sürekli kontrol eder. Bu kontroller, hipotalamus üzerindeki iki ayrı merkezden yapılır. Bu merkezlerden biri bedenimizi sıcaklık artışından, diğeri de düşüşünden korumak üzere tasarlanmıştır. Vücut sıcaklığımızdaki bütün değişiklikler, derimiz üzerindeki alıcılarla hemen bu merkezlere bildirilir.

Bu merkezler de gelen mesajlara göre yapılacakları belirler. Beynimizdeki termostata giden bilgi ısınmaya başladığımız yönündeyse, hemen sıcaklık düşürücü işlemler başlatılır. Öncelikle derimiz altında bulunan kan damarlarına genişleme mesajı gider. Maksat, içimizdeki ısının önce derimize sonra da dışarıya aktarılmasıdır. Damarlarımız genişleyince içinde dolaşan kan, taşıdığı ısıyı havaya daha kolay vermiş olur. İşte sıcakladığımızda yüzümüzün kızarmasının sebebi, bu genişlemiş damarlardır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı