Bilim ve Teknoloji

Sesler CD’ye Nasıl Aktarılır?

Sesler CD’ye Nasıl Aktarılır?

Compact Disc (CD) içine, müzik, bilgisayar verisi veya dijital kodlarla yazılmış herhangi bir bilginin kaydedildiği, yuvarlak ve yassı bir levhadır.

CD’lerin ana amacı, kayıtlı stereo müziği saklamaktır. Bu amaçla kullanılan CD’lere audio CD denir ve bunlar bir CD çalarda dinlenir. CD’ler, ince metalle kaplı sert plastikten yapılmıştır ve sadece bir tarafları dinlenebilir. Kayıt sırasında, ses dalgaları, bir mikrofon aracılığıyla elektrik sinyallerine çevrilir.

Analogdijital dönüştürücü adı verilen bir alet, her bir saniyedeki bu sinyalleri, sample (örnek) adı verilen, 44.100 adet ayrı katmana böler. CD, CD çalarda dönmeye başladığında, bir lazer okuyucu, diskin alt tarafında parlar ve yuvarlak döngüleri takip eder. Yansımanın yoğunluğu, okuyucu girdiğinde ve iz bıraktığında değişir.Ses üretiminde kullanılan bir alet, yansıyan ışıkları elektrik sinyallerine çevirir.

Frekans Modülasyonu, kısa adıyla FM, ses sinyallerini radyo dalgalarına yollamanın bir yoludur. Amplitüt Modülasyon (AM) ve FM, müziği ve konuşmayı ileten iki ana araçtır.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı