Bilim ve Teknoloji

Rüzgâr Enerjisi Nedir?

Rüzgâr Enerjisi Nedir?

Rüzgâr Nedir?

Rüzgâr, basit bir tanım yapmak gerekirse; atmosfer içerisindeki hava hareketleridir. Peki nasıl oluyor da bu hava hareketleri oluşuyor? Cevabı yine bilimden geliyor: Isınan hava molekülleri genleşerek yükselir, yükselen hava kütlesinin yeri boş kalamayacağından (bu bir fizik kuralı) hemen bu yer daha soğuk bir hava kütlesiyle doldurulur. Yaptığımız bu tanım tabi ki bütün meselenin izahına yetmiyor. Meselenin ayrıntılarına inmeden şunu da söylemek mümkün. Yeryüzünde görülen ya da oluşan rüzgârlar temel de iki kaynağa dayanır. Birinci Termik nedenler, ikincisi ise Dinamik nedenler. Termik nedenler yeryüzünün ısı kaynağımız güneş vasıtasıyla ısınması olarak, Dinamik nedenler ise Yerkürenin kendi ekseni etrafındaki dönüş hareketi olarak açıklanabilir.

Bütün bunların yanında rüzgar bizim, en yakın arkadaşımız ya da en korkulu düşmanımız olabilir. Serin bir esinti bize plajda, yolda veya parkta uçurtma uçurmak, dinlenmek için fayda sağlayabilir. Ayrıca, polen ve zemindeki diğer tohumları taşımaya yardımcı olur. Böylece doğal hayatın kendi içerisinde dönüşümüne katkı sağlar. Bu da yeni yaşam biçimlerinin oluşmasına sebep olur.

Bütün bu faydalara karşın, rüzgar da su kaynakları gibi miktarı fazla olduğunda toplu yıkımlara neden olabilir, doğal çevreye ve evlerimize zarar verebilir. Bu yok edilemez bir doğal element, bu yüzden en iyi yolu bizim lehimize kullanmak için rüzgar enerjisini ortaya çıkarmaktır.

Rüzgar Enerjisi Nedir?

Rüzgar enerjisi elektrik üretmek için rüzgar kullanılarak oluşturulmuş enerjidir. Bu mekanik enerjiye veya elektrik dönüşmesidir kinetik enerji şeklidir.

Rüzgar Enerjisi Nasıl Oluşturulur?

Rüzgar enerjisi rüzgar enerjisi jeneratörleri farklı tarafından oluşturulur. En sık kullanılan iki rüzgar makineleri şunlardır:

Windmills

Yel değirmenleri teknolojiye en eski formudur rüzgar enerjisi oluşturmak için kullanılır. Onlar aslında tarım için su pompası yardımcı oluşturuldu ve çok kanatlı döner motoru ile bir kule oluşturdu. Rüzgar o zaman su pompası verecek bir krank mili dönecekti bıçakları, dönecekti. Yel değirmenleri, sadece pompa su için değil, aynı zamanda tahıl öğütme için kullanılabilir, tütün ve diğer baharat.

Rüzgar Türbinleri

Rüzgar türbinleri de elektrik üretiminde büyük bıçakları kullanın en modern rüzgar makineleri bulunmaktadır. Bu makinelerin bıçaklarının bir dönüm mil üzerine monte edilir oluşur. Şaft bıçakları hızını arttıran bir vites şanzuman kutusu bulunuyor. İletim bir jeneratör elektrik oluşturmak için döner başka mil eklenir. Rüzgar türbinleri, piller şarj su ve güç evleri pompalama için kullanmak olabilir.

Ne Rüzgar Santralleri nelerdir?

Rüzgar enerji santralleri, aynı zamanda rüzgar çiftlikleri olarak bilinen, elektrik üretmek için ortak bir güç sağlayıcısı kullanın rüzgar türbinleri büyük gruplar oluşur. Hep birlikte ortak dağıtım hatları aracılığıyla birbirine hepsi kontrol edilir ve bilgisayarlı izleme sistemi tarafından işletilmektedir.

Ne rüzgar enerjisi avantajları nelerdir?

Burada rüzgar enerjisi kullanmanın bazı faydaları şunlardır:

 • Rüzgar bir bir yenilenebilir enerji
 • Hayır hava veya su kirliliği
 • Azaltır fosil yakıt tüketim
 • Rüzgar santralleri çok iş yaratacak
 • Artışlar yerel vergi gelirleri
 • Yabancı petrole daha az bağımlılık
 • Ücretsizdir

Rüzgar enerjisi hızla dünyada yararlı bir yenilenebilir enerji kazanmaktadır. Hakkında daha fazla enerji projeleri, hizmetleri ve yer sağlayıcıları rüzgar öğrenebilirsiniz.

 • Dikey Eksenli Türbin
 • Yatay Eksenli Türbin
 • Türbin Aerodinamiği
 • Rüzgâr Santrali-Rüzgâr Tarlası

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı