Bilim ve Teknoloji

Robot Bilimi

Robot Bilimi

Günümüzde insan duygularını taklit eden robot­lar yapılıyor. Araştırmacılar bu robotların mimik­lerini, bazı duygulan oldukça başarıyla taklit ede­bilecekleri düzeye getirmişler. Elbette bu mimik­ler henüz gerçek bir duygunun sonucu olarak ortaya çıkan ifadeler değil; bu robotlar şimdilik ancak duyguları varmış gibi davranabiliyorlar.Robotların yüzlerine baktığınızda servo motorların da yardımıyla üzüntü, sevinç, korku gibi duygu­ların ifadesinin taklitlerini görebiliyorsunuz. Söz gelimi Hollanda’daki Utrecht Üniversitesi araştırmacıları bir robot kedi üzerinde çalışıyorlar. Robot kedinin tasarımcılarından biri olan Mehdi Dastani, robotlara insanlardaki gibi duygular yük­lemenin, onları karar verirken mantık yürütme gibi eylemlere yönelteceğini söylüyor.

Dastani ve çalışma arkadaşları, üzerinde çalıştıkları robot kedi için 22 duygu geliştirmişler. Bunun anlamı elbette bu robotun 22 duyguya sahip olduğu değil, bu duyguları taklit edebiliyor olması. Aslında robotik alanında bu duyguların seçilmesi ve ifade edilmesi bile oldukça büyük bir başarı. Yüz ifadeleri ve mimikler bu tür robot­ların insanlarla etkileşimini sağlıyor, insanlarla iletişim kurabilen robotlar yapma uğraşında Kore, Japonya, ABD gibi ülkeler başı çekiyor. Bu ülkelerdeki birçok firma ve üniversiteden araştırmacılar bu konuda yoğun bir tempoda çalışıyorlar.

Hanson Robotics adlı firma da bunlardan biri. insanların, özellikle evlerinde insan benzeri robot­lar görmekten hoşlanacakları düşüncesinden yola çıkarak robotlar üreten firma, bu robotları “Frubber” adı verilen ve insan derisine benzeyen bir polimer malzemeyle kaplıyor, insanların yüz ifadelerini ve mimiklerini taklit edebilen robotlar, aynı zamanda gördükleri bir yüzü tanıyıp hatırlama, göz teması kurma, doğal bir sohbet yürütebilme gibi özellikler de taşıyorlar. Yalnızca mimikler ya da yüz ifadeleri konusunda değil, robotlara zekanın yanında duygular eklemek gerektiğinde de benzer keşifler söz konusu.

Araştırmacılar duygulann beynin hangi bölümleri tarafından işlendiğini, hangi durumlarda bu duygulann açığa çıktığını ve bunların ifade ediliş biçimini, robotlar üzerinde çalışırken yeniden keşfediyorlar. Hanson Robotics’in üzerinde çalıştığı insan benzeri robotlar oldukça da ünlü. Bunlar arasında Alice, ve Albert-Hubo adlı mo­deller ön plana çıkıyor. Bu robotlar yüz ifadelerini kullanarak şaşırma, korkma, sevinme gibi birçok duyguyu taklit edebiliyorlar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı