Bilim ve Teknoloji

Rahim İçi Onarım Hücrelerinin Faydaları

Rahim İçi Onarım Hücrelerinin Faydaları

Adet kanından elde edilen ERC hücreleri, fareler üzerinde yapılan deneylerde dolaşım bozuklukları için bir umut ışığı doğurdu. Adet kanından elde edilen ve “rahim içi onarım hücreleri” (endometrial regenerative cells) hücrelerinin, farelerde yapılan deneylerde kol ve bacakların kaybına yol açan ilerlemiş periferal arter (çevresel atardamar) hastalığında kan dolaşımını yeniden başlattığını gösterdi.

Kritik üye iskemisi (critical limb aschemia) diye bilinen periferal arter hastalığının ilerlemiş bir türü, yalnızca ABD’de yılda 150.000 ampütasyona (kol ve bacak kesilmesi) yol açıyor. Halen hastalığın ilerlemiş evrelerinde ilaç ya da cerrahi müdahale yarar sağlamıyor. İlk kez 2007 yılında keşfedilen ERC’ler, adet kanından alınan ve kalp, karaciğer ve akciğer dahil 9 (dokuz) ayrı dokuya dönüşme yeteneğine sahip hücreler.

Indiana Üniversitesi‘nde (ABD) damar cerrahı olan ve BioMed Central adlı tıp sitesinde yayımlanan araştırmayı yöneten DR. Michael Murphy, daha önce bu hastalığa karşı yetişkin kök hücrelerle (çeşitli dokularda bulunan ve yalnız o dokulardaki hücrelere dönüşebilen kök hücreler) çalışmalar yürütmüş. “ERC’lerin üstünlükleri, raftan alıp kullanılabilme özellikleri, yani istenen noktaya aşılanabilmeleri, alıcının hücreleriyle uyum gerektirmemeleri ve karmaşık aletlere gereksinim göstermeden kolayca aşılanabilmeleri” diyor.

ERC’lerin kullanıldığı deneyle, halen Batı Ontario Üniversitesi, Scripps Araştırma Enstitüsü, Indiana Üniversitesi ve başka bazı akademik merkezlerin aşbirliğiyle sürdürülüyor. ERC hücreleriyse, Medistem Inc. adlı bir Amerikan firmasınca yürütülüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı