Bilim ve Teknoloji

Neandertallerin Kalıtım Şifresi Çözüldü

Neandertallerin Kalıtım Şifresi Çözüldü

Uluslararası bir araştırma grubu, modern insanların soyu tükenmiş akrabaları olan Neandertal insanının kalıtım şifresinin tüm mitokondriyel genom dizilimini belirlediğini açıkladı. Amerikan Bilim Geliştirme Derneği’nin yıllık toplantısında yapılan açıklamada, Neandertal genomunun yüzde 60’ını oluşturan 3 milyar bazın diziliminin tamamlandığı belirtildi.

Neandertaller, 100.000 yıl önce Afrika’dan çıkıp başta Avrupa ve Ortadoğu olmak üzere Dünya’ya yayılmış olan bir insan türü. Günümüz insanının en yakın akrabası olan Neandertaller, 30.000 yıl önce esrarengiz biçimde ortadan kaybolmuşlardı.

Merkezi Almanya’da bulunan Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü ve ABD’deki 454 Yaşam Bilimleri Kurumu araştırmacılarınca yürütülen çalışmada kullanılan DNA örnekleri, Hırvatistan’da bulunan üç Neandertal fosilinden elde edilmişti. Geçen yılın Ağustos ayında da Neandertallerin mitokondriyal DNA’sının diziliminin keşfedildiği açıklanmıştı.

Sonuçlar, Neandertal mitokondrisinin, günümüz insan mitokondrisindeki doğal çeşitliliğin sınırlarının ötesinde olduğunu gösteriyor. Bu da, Neandertallerin insanlardan genetik bakımdan farklı oldukları tezini doğruluyor. Araştırmacılar, iki soyun zaman içinde karışmış olabileceği yolundaki görüşleri destekleyecek bir kanıtaysa rastlamamışlar.

Araştırma yaklaşık yüzde 20 hata payıyla, iki farklı insan soyunun 660.000 yıl önce ortak bir atadan ayrıldığını ortaya koyuyor. Ayrıca, Neandertallerin toplam olarak daha az evrimsel değişim geçirdikleri, ancak proteinlerin yapıtaşları olan amino asitleri değiştiren türde mutasyonların daha çok olduğu görülüyor. Buysa, Neandertallerin, yaşadıkları dönemde modern insanlardan daha az nüfusa sahip olduklarını ve ortadan kalkmaya başladıkları günümüzün 40.000 yıl öncesinde Avrupa’daki nüfuslarının yalnızca birkaç bin olduğunu doğruluyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı