Nakit Para ve Kredi Kartı Yerine Parmak İzi Dönemi

Nakit Para ve Kredi Kartı Yerine Parmak İzi Dönemi

Para Yerine Parmak İzi Devri Başlıyor!

Nakit Para ve Kredi Kartı Yerine Parmak İzi Dönemi başlıyor…

Lidyalılar’ın parayı icat etmesinin üzerinden bir hayli zaman geçti. Ancak gelinen nokta, bilimin sınır tanımayışı bulunduğumuz yerin son nokta olmadığını da açıkça gösteriyor. İnsanoğlu ticaret alanında gelişirken, takas büyük bir sorun oluşturmaya başlamış ve ortak bir değişim aracına duyulan ihtiyaç her geçen gün biraz daha artmış ve para ortaya çıkmıştır.

O günlerden bu günlere insanlık tarihinde çok önemli bir yer işgal eden para, zaman içerisinde form değiştirerek çeşitlendi. Önce kredi kartları olarak değişim yaşadı. Şimdilerde ise retina ve parmak izi gibi özgün organların, para alternatifi olabilirliği düşüncesi bilim adamlarınca hayata geçirilmiş durumda. Bu ilginç teknoloji genelin kullanımına sunulursa parasız alışveriş devri çok yakın gözüküyor.

ABD’nin Güney Dakota eyaletindeki bir yüksek okulda öğrenciler artık alış veriş yaparken sadece parmak izlerini kullanıyor.

School of Mines and Technoloji adlı yüksek okulun öğrenci kampüsü, Hanscan Indentity Management adlı bir İspanyol şirketi tarafından patenti alınan, Biyokriptoloji projesinin ilk deneme alanı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir